Rynek magazynowy bliski 17 mln mkw.

Pod koniec I kwartału 2019 r. zasoby nowoczesnej powierzchni magazynowej w 11 głównych regionach Polski osiągnęły poziom 16,6 mln mkw.

Na zdjęciu: Tomasz Kasperowicz, Colliers International

Liderem pod względem podaży pozostaje wciąż rynek warszawski, na którym znajduje się prawie 25% krajowych zasobów, czyli 4 mln mkw. – wynika z najnowszych danych firmy Colliers International.

W I kwartale 2019 r. na rynek magazynowy w Polsce trafiło 507 tys. mkw., z czego ponad 120 tys. mkw. w ramach obiektu Hillwood Olsztynek. Najwyższy poziom nowej podaży odnotowano w Centralnej Polsce i we Wrocławiu, gdzie deweloperzy oddali do użytku odpowiednio 89,7 tys. mkw. i 84,2 tys. mkw. nowoczesnej powierzchni magazynowej, co stanowiło łącznie ponad jedną trzecią całkowitej podaży w minionym kwartale.

W budowie

Pod względem powierzchni będącej w budowie, rynek rozwijał się w szybkim tempie we wszystkich regionach, jednak na prowadzenie wysunął się Górny Śląsk. To tu pod koniec kwartału znajdowała się ponad jedna czwarta całkowitej powierzchni w budowie (570,7 tys. mkw.).

– Region ten, podobnie jak Centralna Polska, to wciąż najszybciej rozwijające się regiony w Polsce pod względem zasobów powierzchni magazynowej, głównie za sprawa lokalizacji zapewniającej dostęp do zasobów ludzkich i coraz lepszej infrastruktury drogowej – mówi Tomasz Kasperowicz, senior partner, dyrektor Działu Powierzchni Logistycznych i Przemysłowych w Colliers International.

Spadek popytu

W I kw. br. wynajętych zostało 981,2 tys. m2. Zapotrzebowanie na powierzchnie magazynowe ze strony najemców wciąż jest wysokie, choć w porównaniu do analogicznego okresu roku ubiegłego wynik jest  blisko o 20% niższy. Jedną z większych umów najmu w I kw. 2019 r. była renegocjacja 60 tys. m² podpisana przez Jysk w Logistic City Piotrków Trybunalski.

 

Magdalena Weiss 3268 Artykuły

Niepoprawna recydywistka - związana z "Handlem" w latach 1999-2005 i ponownie od 2016 r. Tropi najnowsze trendy na rynku FMCG i zmiany w gospodarce. Amatorka kuchni greckiej i bibliotek publicznych. Mieszka kątem u trzech kotów.