Komunijne must have

W tym roku wydatki komunijne Polaków wyniosą średnio 660 zł - wynika z badania Smartscope zrealizowanego na zlecenie RTV Euro AGD. Wciąż najczęściej wręcza się pamiątki religijne, gotówkę lub rower.

Pamiątki religijne zamierza wręczyć 27% badanych, rower (23%), a tablet lub zegarek (po 13%).

Co czwarty badany uznaje, że najwygodniejszym rozwiązaniem jest wręczenie gotówki, aby dziecko mogło samo wybrać, co zamierza kupić.

– Wiele osób ma wątpliwości, jaki prezent na komunię jest stosowny i atrakcyjny dla dziecka. Jednocześnie trendy zmieniają się tak szybko, że trudno nadążyć za potrzebami młodych ludzi. Aby uniknąć dylematów i nieporozumień, dobrze jest przygotować listę wymarzonych prezentów. Taką funkcjonalność udostępniliśmy już na stronie www.euro.com.pl – mówi Grzegorz Wachowicz, dyrektor ds. handlu i marketingu w RTV Euro AGD. 

Rodzice wspólnie z dzieckiem mogą stworzyć listę marzeń na www.euro.com.pl i rozesłać link do rodziny oraz zaproszonych gości. Wyboru można dokonać z wielu kategorii produktowych w bardzo zróżnicowanych cenach.

– Wprowadzone przez nas rozwiązanie jest niezwykle pomocne dla kupujących, zdecydowanie ułatwia wybór takiego produktu, który faktycznie sprawi dziecku radość. Adresaci listy mogą w prosty sposób deklarować, które z wybranych produktów chcą zakupić. Co więcej, kilka osób może zdecydować się na wspólne kupno jednego artykułu i zaznaczyć to na liście – dodaje Grzegorz Wachowicz.

Dla szukających inspiracji na stronie zamieszczono także autentyczne wypowiedzi dzieci i nastolatków, mówiących o swoich marzeniach. Nieodmiennie wysoko na liście dziecięcych pragnień są urządzenia mikromobilne, nic dziwnego zatem, że według badania Smartscope aż 7% badanych zamierza kupić hulajnogi lub deskorolki jako prezent komunijny.

Co roku hulajnogi i deskorolki cieszą się największą popularnością wiosną. - Sprzyja temu aura, ale jest to także jeden z atrakcyjniejszych prezentów na komunię – mówi Iwona Pawełek, menedżer produktu w RTV Euro AGD. Kupując je trzeba zawsze pamiętać o kasku i ochraniaczach – dodaje Iwona Pawełek. 

Wciąż wysoko w rankingu popularnych prezentów znajdują się zegarki. – Te tradycyjne powoli zastępowane są przez smartwatche – wskazuje Iwona Pawełek. – Zwłaszcza że w ofercie są nie tylko smartwatche z szeroką gamą profesjonalnych funkcji, ale i dużo tańsze rozwiązania dla dzieci, dostępne w wielu kolorach.

Zdecydowana większość osób (94%) zamierza zapłacić za prezenty na komunię z własnych środków, a 5% chce sięgnąć po pożyczkę.

– Zdajemy sobie sprawę, że dla wielu osób zakup upominku komunijnego to duże wyzwanie finansowe. We wszystkich naszych sklepach zarówno stacjonarnych, jak i online można skorzystać z atrakcyjnej oferty zakupu na raty – mówi Agnieszka Skobiej, dyrektor ds. finansowania sprzedaży w RTV Euro AGD. – Aktualnie dostępna oferta promocyjna pozwala rozłożyć wartość zakupu wymarzonego sprzętu na 50 rat, bez prowizji i bez oprocentowania. Warto rozważyć taką opcję, bo jest ona szybka (w większości przypadków oczekiwanie na decyzję trwa tylko 2 minuty) i łatwa – zapraszamy z dowodem osobistym.

Średnia cena prezentów zależna jest od rodzaju podarunku – najmniej badani planują wydać na pamiątki religijne (ok. 200 zł), a najwięcej na konsole do gier, hulajnogi elektryczne i laptopy (odpowiednio ok. 1100 zł, 1120 zł oraz 1900 zł).

Badanie zostało zrealizowane przez agencję badawczą Smartscope w kwietniu 2019 r. na panelu internetowym na próbie 407 osób, które deklarowały zakup prezentu komunijnego.