Wielka Brytania: megafuzji Asdy i Sainsbury'ego nie będzie

Brytyjski Urząd ds. Konkurencji i Rynków (CMA) zablokował planowane połączenie drugiego i trzeciego największego detalisty Wielkiej Brytanii.

Sainsbury’s i Asda zrezygnowali z planów fuzji po miażdżącym raporcie końcowym wydanym przez organ ds. konkurencji, który stwierdził, że realizacja tych planów doprowadziłaby do wzrostu cen i obniżenia jakości zakupów dla klientów w Wielkiej Brytanii.

Raport końcowy Urzędu ds. Konkurencji i Rynków wykazał, że gdyby dwie wielkie sieci supermarketów mogły się połączyć, wzrosłyby ceny w sklepach, handlu online i na wielu stacjach benzynowych.
Po opublikowaniu tej konkluzji Sainsbury’s i Asda ogłosili, że wspólnie zgodzili się zakończyć rozmowy o fuzji, a szef Sainsbury’ego Mike Coupe oskarżył CMA o „zabranie 1 miliarda funtów z kieszeni klientów”.

Raport CMA zawiera pewne zmiany wobec wstępnej analizy upublicznionej w lutym, m.in. redukuje liczbę obszarów, które miałyby być dotknięte ograniczeniem konkurencji do 537 z pierwotnych 629. Jednak wniosek końcowy jest ten sam.

– Naszym obowiązkiem jest chronić miliony ludzi, którzy co tydzień robią zakupy w Sainsbury's i Asda powiedział Stuart McIntosh, przewodniczący grupy badawczej, która zajmowała się skutkami ewentualnego mariażu. Doszliśmy do wniosku, że nie ma skutecznego sposobu na rozwiązanie naszych problemów, poza zablokowaniem fuzji.

CMA wzięło pod uwagę nie tylko ewentualny wzrost cen, ale także obniżenie spektrum i jakości usług, np. dostępnych opcji dostaw przy zakupach online, cen na przysklepowych stacjach benzynowych oraz możliwości wykorzystania tej sytuacji przez konkurentów zarówno w realu (zwłaszcza chodzi o Lidla i Aldiego), jak i online.

Po ogłoszeniu decyzji CMA i obu sieci akcje Sainsbury'ego na londyńskiej giełdzie spadły o ponad 5,5%.

Zdjęcie: Shutterstock

Magdalena Weiss 3268 Artykuły

Niepoprawna recydywistka - związana z "Handlem" w latach 1999-2005 i ponownie od 2016 r. Tropi najnowsze trendy na rynku FMCG i zmiany w gospodarce. Amatorka kuchni greckiej i bibliotek publicznych. Mieszka kątem u trzech kotów.