Nie dla psa kiełbasa

To ludowe powiedzenie w dzisiejszych czasach nie znaczy oczywiście, że pupil nie zasługuje na pyszny kąsek, ale że ludzkie jedzenie może być dla niego szkodliwe i niebezpieczne.

Wynik badania Kantar Polska pokazuje, że aż 26% badanych opiekunów (wśród mężczyzn odsetek ten stanowi 31%, a wśród osób młodych 18–30 lat – 38%) podaje psom żywność przeznaczoną dla ludzi. Spora grupa (19% badanych) karmi swoich podopiecznych słodyczami, różnego rodzaju wędlinami oraz innymi „ludzkimi” przysmakami. Co ciekawe, wizyty u lekarza weterynarii w związku z kłopotami ze strony układu pokarmowego pupila (biegunki, wymioty) częściej deklarowały osoby w wieku 18–30 lat, czyli te, które także częściej podają zwierzętom jedzenie przeznaczone dla ludzi.

– Opiekunowie powinni wiedzieć, że jedzenie „ze stołu” może powodować u psów problemy trawienne. Niektóre produkty przeznaczone dla ludzi mogą być dla zwierzęcia wręcz toksyczne. Szczególnie niebezpieczne są: czekolada, winogrona, rodzynki, cebula, czosnek, ksylitol, orzechy makadamia czy awokado – ostrzega Małgorzata Głowacka, lekarka weterynarii, kierownik naukowy ds. żywienia zwierząt Mars Polska.

Jednak równocześnie coraz więcej opiekunów zdaje sobie sprawę, jak ważne jest właściwe żywienie czworonogów. Z badania Kantara wynika, że gotowe suche jedzenie jest częścią psiej diety u 73% respondentów, natomiast mokre u 48%. Uzupełnieniem takiej diety są gotowe przekąski i przysmaki, które w ramach treningu, jako nagrodę lub w trosce o zdrowie i kondycję zwierzęcia, podaje 57% ankietowanych. Badania pokazały także, że 40% opiekunów dba o zdrowie jamy ustnej swoich pupili, podając im gotowe przysmaki dentystyczne. 

– Przy regularnym stosowaniu popularnych dentastiksów, możemy ograniczyć powstawanie kamienia nazębnego nawet do 80%. Ma to ogromne znaczenie, jeśli się weźmie pod uwagę, że problem chorób zębów i dziąseł jest wśród psów bardzo rozpowszechniony – komentuje Małgorzata Głowacka. – Gotowe, pełnoporcjowe jedzenie dla psów jest kompletnym, zbilansowanym i bezpiecznym pokarmem, dostarczającym wszystkie niezbędne składniki oraz energię. Może ono stanowić jedyne pożywienie zdrowego psa przez całe jego życie, na każdym etapie, na który jest przeznaczone. Do diety warto dołączyć różnego rodzaju psie przysmaki – dla przyjemności, zdrowia i budowania więzi – dodaje lekarka.

Zdjęcie: Mars Polska

Magdalena Weiss 3268 Artykuły

Niepoprawna recydywistka - związana z "Handlem" w latach 1999-2005 i ponownie od 2016 r. Tropi najnowsze trendy na rynku FMCG i zmiany w gospodarce. Amatorka kuchni greckiej i bibliotek publicznych. Mieszka kątem u trzech kotów.