Lidl wprowadza biodegrodawalne tekstylia

Nadruki na dostępnej od 23 kwietnia w sklepach Lidla pościeli - w przeciwieństwie do standardowych farb drukarskich - nie pozostawiają substancji szkodliwych dla środowiska.

Jest to możliwe dzięki biodegradowalnym farbom drukarskim do tekstyliów, które Lidl wdrożył we współpracy z działającą na całym świecie Grupą CHT, produkującą specjalistyczne wyroby chemiczne, Instytutem Doradczym EPEA prowadzącym działalność na rynkach międzynarodowych oraz Beneficial Design Institute.

Pierwsze produkty tekstylne z nadrukiem opatrzone certyfikatem Cradle to Cradle są od wtorku 23 kwietnia dostępne we wszystkich sklepach Lidla. Mowa o dwustronnej pościeli dziecięcej, wykonanej w 100% z bawełny renforce oraz o prześcieradle z gumką, również 100% bawełny.

- Przejmujemy odpowiedzialność za środowisko nie tylko w obszarze handlu produktami spożywczymi, lecz także nieustannie rozwijając w zrównoważony sposób asortyment artykułów przemysłowych – usłyszeliśmy w centrali operatora.

Lidl zapewnia, że wszystkie aspekty produkcyjne zostały sprawdzone przez niezależnych ekspertów, którzy uwzględniają takie kwestie jak efektywne zarządzanie zasobami, stosowanie substancji chemicznych, utrzymanie czystości wód (przy produkcji) i korzystanie ze źródeł energii odnawialnej.

- Sporo się mówi o gospodarce obiegu zamkniętego, Lidl po prostu to robi. Wprowadzając na rynek artykuły z nadrukiem zgodnym ze standardem Cradle to Cradle, Lidl stawia kolejny krok do przodu w zakresie wykorzystania innowacyjnych technologii oraz stwarza na rynku bardzo ważny i potrzebny impuls do zmian - komentuje prof. dr Braungart, współtwórca koncepcji Cradle to Cradle.

Oprócz całkowitej biodegradowalności, farby drukarskie opracowane i certyfikowane zgodnie ze standardem produktowym Cradle to Cradle Certified mają jeszcze jedną zaletę: w przeciwieństwie do standardowych farb drukarskich nie pozostawiają one substancji szkodliwych dla środowiska i organizmu ludzkiego. Poszczególne składniki sprawdzono pod kątem ich nieszkodliwości dla środowiska i organizmu ludzkiego, a kompleksowa kontrola procesu produkcji gwarantuje całkowitą przejrzystość łańcucha dostaw.

- Podczas opracowywania farb drukarskich zależało nam bardzo, aby można je było łatwo zintegrować z obecnymi procesami produkcji – także po to, aby ułatwić innym producentom opracowywanie i wytwarzanie produktów, które można poddać recyklingowi – wyjaśnia prof. dr Braungart.

Standard produktowy Cradle to Cradle Certified umożliwia certyfikację produktów degradowalnych w cyklu biologicznym, takich jak choćby tekstylia. Certyfikacja wymaga oceny produktów w pięciu kategoriach: wpływ materiału na zdrowie, możliwość ponownego użycia materiału, wykorzystanie źródeł energii odnawialnych, gospodarka wodna i odpowiedzialność społeczna. Standard ten został opracowany przez Williama McDonougha i doktora Michaela Braungarta. Cradle to Cradle Products Innovation Institute ma swoją główną siedzibę w Oakland w Kalifornii i ma biuro także w Amsterdamie.

Katarzyna Pierzchała 5106 Artykuły

W „Handlu” od 2004 r. Europę przemierza dla przyjemności, Polskę w poszukiwaniu sklepów wartych uwagi. Zgłębia handel od podszewki. Puzzlomaniaczka.