Nestlé pod ostrzałem aktywistów z Greenpeace

Przed świętami aktywiści Greenpeace przywieźli pod siedzibę firmy Nestlé w Polsce 350 kg plastikowych odpadów, czyli tyle ile - jak twierdzą - Nestlé produkuje w ciągu 5 sekund.

W ramach globalnej kampanii na rzecz zmniejszenia produkcji plastiku jednorazowego użytku aktywiści Greenpeace przywieźli pod siedzibę Nestlé 350 kg plastikowych odpadów, czyli tyle ile - jak mówią - Nestlé produkuje w ciągu 5 sekund. Jednocześnie na elewacji budynku, w którym znajduje się siedziba Nestlé Polska, ekolodzy przykleili dużych rozmiarów transparent z napisem “#tochybatwoje, Nestlé”.

Akcja była częścią międzynarodowej kampanii, której celem jest skłonienie Nestlé do zmniejszenia produkcji plastikowych opakowań jednorazowego użytku. Koncern Nestlé, największa firma w branży spożywczej na świecie, sprzedaje dziennie około miliarda produktów, z tego 98% w opakowaniach jednorazowych. Ilość plastiku zużytego przez koncern w 2018 r. wyniosła 1,7 mln ton - to o 13% więcej niż w 2017 r.

- Świat dotknęła plastikowa epidemia, a jedynym lekarstwem, które może ją zwalczyć, jest ograniczenie produkcji tworzyw sztucznych jednorazowego użytku - skomentowała Magdalena Figura z Greenpeace. - Dotychczasowe deklaracje Nestlé są niewystarczające w stosunku do skali problemu, jaki firma generuje, pakując swoje produkty w tony plastiku. Choć koncern zapewnia, że zauważa problem, to cały czas nie zadeklarował jednoznacznie zmniejszenia ilości plastiku i zerwania z kulturą jednorazowości. Oczekujemy, że Nestlé w najbliższym czasie, zamiast roztaczać wizje o poprawie recyklingu i lepszych opakowaniach jednorazowych, jasno określi, kiedy i o ile zmniejszy ilość plastiku wprowadzanego na rynek - podkreślała Magdalena Figura.

Pod międzynarodowym apelem do największych korporacji odpowiedzialnych za produkcję plastikowych odpadów podpisały się już ponad 3 mln osób na całym świecie. Jednocześnie w wielu krajach odbywają się akcje zwracające uwagę opinii publicznej na skalę problemu, którego znaczącą częścią jest produkcja plastikowych opakowań jednorazowego użytku przez Nestlé. W czwartek 11 kwietnia aktywistki i aktywiści Greenpeace zjawili się na walnym zgromadzeniu akcjonariuszy Nestlé w Lozannie. W środę 16 kwietnia dostarczyli pod główną siedzibę Nestlé w Szwajcarii 20-metrową bestię wykonaną z plastikowych odpadów, a na budynku rozwiesili ogromny transparent z hasłem “Nestlé, stop single use” (“Nestlé, porzuć jednorazowy plastik”). 

Greenpeace domaga się od Nestlé udostępniania dokładnych danych dotyczących ilości wykorzystywanych plastikowych opakowań, przedstawienia konkretnych planów zmniejszenia ich zużycia oraz inwestowania w nowe sposoby dostarczania produktów do klientów. Petycję w tej sprawie można znaleźć pod adresem act.gp/plastik.