Lidl bez plastikowych sztućcy i talerzy

Po raz pierwszy w sezonie grillowym Lidl zrezygnował ze sprzedaży plastikowych słomek, sztućców i kubeczków . W zamian proponuje rozwiązania biodegradowalne.

Chociaż jednorazowe naczynia plastikowe można sprzedawać jeszcze do 2021 r., sieć Lidl już teraz, w sezonie letnim 2019, zrezygnowała z ich dostępności na rzecz biodegradowalnych artykułów.

Dzięki temu już w bieżącym sezonie Lidl wyeliminuje ze swojej sprzedaży ok. 140 ton plastiku. W ubiegłym roku firma przyjęła zobowiązanie dotyczące redukcji plastiku, stawiając sobie kolejne, konkretne cele w trosce o ekologię i przyszłość naszej planety. Do 2025 r. Lidl ograniczy zatem zużycie plastiku o 20%. Zobowiązanie to dotyczy opakowań jednostkowych oraz zbiorczych produktów marek Lidla, które stanowią znaczą część asortymentu Lidla oraz do tego czasu wszystkie plastikowe opakowania marek Lidla będą możliwe do recyklingu.

Niedawno w ofercie sieci pojawiły się warzywa i owoce w opakowaniach biodegradowalnych oraz kompostowalnych przemysłowo. Klienci mogą zakupić m.in. BIO ziemniaki, BIO cebulę, BIO marchew lub BIO włoszczyznę w pełni nadających się do recyklingu opakowaniach.

Kolejna rewolucja w opakowaniach

Powyższe zobowiązania są ważne w kontekście krajowej i unijnej polityki w zakresie plastiku, ale stanowią również ważny krok w kierunku kształtowania zrównoważonej gospodarki obiegu zamkniętego. W sezonie grillowym 2019 nie znajdziemy już plastikowych naczyń jednorazowych, które rozkładają się nawet do tysiąca lat, jak np. talerzyk plastikowy, natomiast pod marką Grill&Fun możemy kupić w sklepach sieci Lidl tylko naczynia i sztućce, które są w pełni biodergadowalne (opakowania produktów, z wyjątkiem opakowania od drewnianych sztućców, nie ulegają biodegradacji – powinny zostać wyrzucone do odpowiedniego kontenera na surowce wtórne).

Od maja w ofercie sieci Lidl pojawią się biodegradowalne tacki papierowe (2,99 zł/24 szt.) wykonane w 100% z naturalnej celulozy i w warunkach kompostowalnych ulegną rozkładowi, czy kubki jednorazowe (5,99 zł/250 ml/24 szt.) z celulozy z dodatkiem polilaktydu (jest to termoplastyczny poliester wytwarzany z surowców odnawialnych). Do produkcji PLA najczęściej wykorzystywana jest kukurydza lub buraki cukrowe.

Z polilaktydu wyprodukowano również biodegradowalne słomki do napojów (4,99 zł/100 szt.). Do kupienia w Lidlu są też sztućce biodegradowalne z polilaktydu z dodatkiem otrębów (3,99 zł/10 szt.) lub naturalne, wykonane bez obróbki chemicznej z surowców odnawialnych sztućce drewniane (3,99 zł/20 szt.).

- Nasze talerze i tacki są wyprodukowane w 100% z celulozy naturalnej, kubki i słomki nie zawierają plastiku zaś sztućce są drewniane i certyfikowane FSC – podkreśla Aleksandra Robaszkiewicz, communication manager Lidl Polska.