Nestlé zwiększa sprzedaż

W pierwszym kwartale 2019 r. największy dostawca dóbr konsumpcyjnych na świecie, szwajcarska firma Nestlé, zwiększyła sprzedaż mocniej niż oczekiwali analitycy.

Nestlé rozpoczęło nowy rok finansowy wzrostem. Obroty producenta wzrosły o 4,3% do 22,2 mld franków szwajcarskich (około 19,5 mld euro).

Po uwzględnieniu różnic kursowych, przejęć i dezinwestycji wzrost organiczny wyniósł 3,4%, wyprzedzając oczekiwania analityków, którzy spodziewali się wzrostu o 2,8%.

Grupa skorzystała również ze wzrostu cen w Brazylii i USA.
Nestlé szybszą dynamikę odnotowało na rynkach wschodzących szybciej niż na rozwiniętych. Szczególnie mocne wzrosty pojawiły się na rynku brazylijskim, gdzie sprzedaż zwiększyła się dwucyfrowo. Generalnie przychody z rynków wschodzących wzrosły o 6,3%, podczas gdy w krajach rozwiniętych tylko o 1,2%.

Znacznie zwiększyła się sprzedaż karmy dla zwierząt, produktów mlecznych i żywności dla dzieci. Kawa Nespresso kontynuowała swój średni jednocyfrowy wzrost.

- Wraz z nabyciem licencji Starbucksa i przejęciem, sprzedaż części biznesowych była więcej niż zrównoważona - ogłosiło Nestlé.

W strukturze firmy były tez mniej zyskowne obszary. Oczekuje się, że do połowy roku ukończony zostanie strategiczny przegląd produktów firmy Nestlé Skin Health do pielęgnacji skóry. Sprzedaż produktów do pielęgnacji skóry może przynieść firmie spożywczej według doniesień medialnych około 7 mld dol. Analitycy uważają za możliwą nawet cenę do 10 mld dolarów.

Grupa potwierdziła też wcześniejszą prognozę na 2019 r., która zakłada organiczny wzrost sprzedaży i zysku operacyjnego, a także zysku w walutach lokalnych.

Zdjęcie: Shutterstock

Magdalena Weiss 3268 Artykuły

Niepoprawna recydywistka - związana z "Handlem" w latach 1999-2005 i ponownie od 2016 r. Tropi najnowsze trendy na rynku FMCG i zmiany w gospodarce. Amatorka kuchni greckiej i bibliotek publicznych. Mieszka kątem u trzech kotów.