Kto zostanie inwestorem w sieci Piotr i Paweł?

Sieć Piotr i Paweł, jak wynika z nieoficjalnych jeszcze informacji, finiszuje rozmowy z potencjalnymi inwestorami branżowym. Kto jest wśród nich?

- Piotr i Paweł prowadzi rozmowy z inwestorem branżowym. Chcemy bardzo mocno podkreślić, że rozmowy cały czas trwają - mówi Aleksander Rosa, rzecznik prasowy Piotr i Pawła. - Nie znamy dokładnej daty ich domknięcia, ale kiedy się to wydarzy poinformujemy o tym fakcie. Intencją sieci Piotr i Paweł jest rozmowa wyłącznie o faktach - podkreśla.

Jak jednak nieoficjalnie dowiedział się portal handelextra.pl wśród szczególnie zainteresowanych przejęciem sieci Piotr i Paweł jest masterfranczyzodawca sieci Spar na rynek RPA.

Spar Group Ltd to firma która operuje w kilku krajach, głównie w Afryce. Inwestor rozmawiał pod koniec ubiegłego roku z Leszkiem Baciem, prezesem firmy Bać-Pol. Ta rzeszowska spółka jest franczyzodawcą Spara na polskim rynku i poszukuje inwestora. Tematem rozmów była chęć przejęcia od Bać-Polu licencji Spara na naszym rynku. Propozycja została jednak odrzucona przez polską stronę.

Teraz firma kojarząca się przede wszystkim ze Sparem w RPA – według naszych źródeł – zainteresowana jest siecią Piotr i Paweł. Jak się dowiedzieliśmy, w ubiegłym tygodniu odbyły się już spotkania z największymi dostawcami sieci, na którym poinformowano ich o decyzji właścicieli Piotra i Pawła. W przyszłym tygodniu ma zostać podpisana umowa przedwstępna, bowiem zgodę na sprzedaż musi wyrazić m.in. Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumentów.

Jeśli dojdzie do sfinalizowania umowy, powstanie pytanie: co dalej z licencją Bać-Polu na udzielanie franczyzy marki Spar na polskim rynku. Zapowiada się, że najbliższe miesiące mogą być z tego powodu bardzo gorące dla branży handlowej. Bać-Pol, sam będący w restrukturyzacji, pozbywa się aktywów. Ostatnio sprzedał sieć Słoneczko. Niewykluczone jest więc, że zrezygnuje z działalności detalicznej i skupi się na hurtowej.

Przypomnijmy, sieć polskich supermarketów Piotr i Paweł została przejęta przed ponad rokiem przez fundusz TFI Capital Partners. Pod koniec lutego br. sieć ogłosiła, że z końcem marca kończy pierwszy etap restrukturyzacji, uzyskując swój ostateczny kształt w liczbie i lokalizacjach sklepów i tym samym skupi się na ich rozwoju, dostosowując je do oczekiwań klientów. Obecnie pod szyldem Piotr i Paweł działają 84 placówki.  Firma od września 2018 r. znajduje się w postępowaniu sanacyjnym.

 

 

Katarzyna Pierzchała 5109 Artykuły

W „Handlu” od 2004 r. Europę przemierza dla przyjemności, Polskę w poszukiwaniu sklepów wartych uwagi. Zgłębia handel od podszewki. Puzzlomaniaczka.