Spółka osobowa czy komandytowa - którą wybrać?

Na prośbę czytelniczki, przyszłej współwłaścicielki sklepu spożywczego, podpowiadamy najbardziej optymalną formę prowadzenia działalności spółki.

Masz problem, potrzebujesz porady, chcesz nam opowiedzieć o pracy w handlu lub innych tematach związanych z branżą? Zadzwoń lub napisz do Katarzyny Pierzchały (na zdjęciu), naszej dziennikarki i opowiedz o tym: (22) 514 65 19, 0 531 216 008; katarzyna.pierzchala@media.com.pl.

Pani Ania tuż po szkole zaczęła pracować jako sprzedawczyni w osiedlowym sklepie. Praca na tyle jej się spodobała, że po dwóch latach postanowiła odkupić go od swej dotychczasowej pracodawczyni, która wybierała się na emeryturę. Szefowa prowadzi jednoosobową działalność gospodarczą, natomiast pani Ania zastanawia się, jaką wybrać formę prowadzenia działalności jako przyszła współwłaścicielka sklepu. Biznes zamierza prowadzić razem z siostrą.

– Kompletnie nie znam się na tym. Szefowa też rozkłada ręce, bo całe życie działała sama – mówi nam pani Ania.

Z tak fundamentalnym pytaniem zwróciliśmy się do eksperta, czyli do Zuzanny Kostur-Nienartowicz, która jest radcą prawnym w Ecovis Milczarek i Wspólnicy Kancelaria Prawna Sp.k. Bez zastanowienia wskazała ona na spółkę komandytową jako najbardziej odpowiednią formę działalności dla osób prowadzących działalność handlową.

– Jest to spółka osobowa, w której występują dwa rodzaje wspólników: komandytariusze (ponoszący ograniczoną odpowiedzialność za zobowiązania spółki, do wysokości wniesionej sumy komandytowej) oraz komplementariusze (odpowiadający solidarnie i bez ograniczeń własnym majątkiem, jeżeli egzekucja z majątku spółki okaże się nieskuteczna) – wyjaśnia pani mecenas. Dodaje – abstrahując od przypadku pani Ani – że komplementariuszem może być także osoba prawna, w związku z czym możliwe jest takie ukształtowanie struktury spółki, w którym żadna osoba fizyczna nie będzie odpowiadać za zobowiązania spółki całym swoim majątkiem.

Aby założyć spółkę komandytową, należy zawrzeć umowę spółki w formie aktu notarialnego oraz zarejestrować firmę w KRS. Koszt związany z rejestracją spółki wynosi 600 zł (w przypadku tradycyjnej rejestracji w formie papierowej) lub 350 zł (przy rejestracji online za pomocą portalu S-24). W spółce komandytowej podatek od dochodów płacą wspólnicy, a nie spółka. Każdy z nich może wybrać formę opodatkowania swoich dochodów ze spółki niezależnie od formy wybranej przez innych wspólników.

– Spółka komandytowa to niewątpliwie najbardziej optymalna forma prowadzenia działalności, w której przy odpowiednim ukształtowaniu struktury spółki można całkowicie wykluczyć odpowiedzialność osób fizycznych całym ich majątkiem – tłumaczy Zuzanna Kostur-Nienartowicz.

Spółka komandytowa łączy w sobie zatem największą zaletę spółki z ograniczoną odpowiedzialnością, mianowicie wyłączenie osobistej odpowiedzialności wspólników, oraz spółki jawnej, jaką jest jednokrotne opodatkowanie zysków.

Do innych zalet tej spółki prawniczka zalicza m.in. brak wymogu minimalnego kapitału zakładowego, brak zależności pomiędzy wysokością wniesionego wkładu a wysokością udziału w zysku oraz elastyczność dysponowania zyskiem spółki.

– Przy wyborze tej formy należy jednak pamiętać o kosztach związanych z koniecznością zawarcia umowy spółki w formie aktu notarialnego oraz obowiązku prowadzenia pełnej księgowości – zastrzega.

ZDANIEM REDAKTORA

Katarzyna Pierzchała

Rzucam rękawicę detalistom
Chęć związania swojego życia zawodowego z handlem tak młodej osoby, jaką jest pani Ania, jest budująca. Zwykle słyszy się, że młodzi, zwykle kandydaci na sukcesorów rodzinnego biznesu, nie chcą przejmować schedy po rodzicach. Na co dzień widzieli bowiem, jak wymagająca jest to praca, która zwykle nie kończy się wraz z zamknięciem drzwi lokalu. Prowadzenie sklepu wymaga różnorodnych umiejętności miękkich i twardych. Osobom wchodzącym dopiero w branżę przydałby się więc mentor, który pomógłby mu ominąć rafy, które czyhają na niedoświadczonych. Tu rzucam rękawicę detalistom, którzy budowali polski handel: może moglibyście stworzyć taką instytucję, aby służyć mentoringiem młodym?

Katarzyna Pierzchała 5103 Artykuły

W „Handlu” od 2004 r. Europę przemierza dla przyjemności, Polskę w poszukiwaniu sklepów wartych uwagi. Zgłębia handel od podszewki. Puzzlomaniaczka.