Polska ważna dla Danone’a

W I kwartale 2019 roku w segmencie żywności specjalistycznej oraz wody Polska wyróżniła się wśród rynków, na których działa grupa Danone.

– Wzrost sprzedaży wygenerowały zwłaszcza preparaty medyczne, które odnotowały jednocyfrowy wzrost o średnich wartościach, z silną dynamiką zwłaszcza w segmencie pediatrii – informuje Danone. – Wzrost w Europie został wzmocniony przez silny impet w Polsce i Holandii. Obroty w Chinach wzrosły w tempie dwucyfrowym – dodano.

Także w segmencie wody, gdzie do Danone’a należy spółka Żywiec Zdrój, Polska została wymieniona obok Danii jako jeden z motorów silnego wzrostu, podczas gdy Europa jako całość odnotowała umiarkowanie większą sprzedaż niż przed rokiem. 

Grupa podtrzymała swoje całoroczne prognozy przychodów i zysku pomimo negatywnego wpływu spadku popytu na odżywki dla niemowląt w Chinach (o ok. 15%) i bojkotu w Maroku. W całej grupie sprzedaż w I kw. 2019 roku wzrosła o 0,8% do 6,14 mld euro. To tempo wolniejsze niż w poprzednim kwartale, gdy sprzedaż rosła w tempie 2,4%. Danone liczy też na przyspieszenie w II kwartale 2019 roku.

– Pierwszy kwartał okazał się zgodny z oczekiwaniami. Jesteśmy zadowoleni z efektów naszej pracy, które wyraźniej będą widoczne w II kwartale – skomentował prezes Danone’a Emmanuel Faber. – To utwierdza nas w przekonaniu, że nasze całoroczne cele są możliwe do zrealizowania – dodał.

Producent planuje zwiększyć sprzedaż całej grupy w 2019 roku o 3% LfL i przekroczyć 15% marży operacyjnej, a w 2020 roku osiągnąć marżę na poziomie 16% i tempo wzrostu sprzedaży o 4-5%.

Zdjęcie: Shutterstock

Magdalena Weiss 3268 Artykuły

Niepoprawna recydywistka - związana z "Handlem" w latach 1999-2005 i ponownie od 2016 r. Tropi najnowsze trendy na rynku FMCG i zmiany w gospodarce. Amatorka kuchni greckiej i bibliotek publicznych. Mieszka kątem u trzech kotów.