Udział Ruchu w rynku dystrybucji prasy spadł prawie o 7%

Zyskują na tym Kolporter i Garmond Press.

Izba Wydawców Prasy kolejny raz na podstawie uzyskanych od wydawców danych o nakładach tytułów prasowych dokonała analizy i oszacowała strukturę udziału poszczególnych firm kolporterskich w rynku dystrybucji prasy. W związku z dynamicznymi zmianami na rynku dystrybucji dla możliwości obserwacji zachodzących na tym rynku zmian badanie przeprowadzono tym razem nie tylko w oparciu o dane za luty, jak co roku, ale także za listopad ubiegłego roku.

Badania potwierdziły spadek znaczenia Ruchu i wzrost Kolportera, który pozostaje zdecydowanym liderem rynku, oraz Garmond Press.

W lutym 2019 r. do Kolportera należało, według analizy Izby, 55,76% rynku (+3,8%), do Ruchu 23,1% (-6,8%), a do Garmond Press 15,5% (+2,38%). Pierwszy prowadzi 23 tys. punktów sprzedaży detalicznej, drugi 16,8 tys., trzeci 10,3 tys.

Badanie przeprowadzono na nakładach globalnych tytułów płatnych 25 wydawców i grup wydawniczych, w tym wydawców niemal wszystkich ukazujących się wówczas dzienników (poza "Naszym Dziennikiem"). Suma nakładów tych wydawców o ok. 10 punktów procentowych przewyższa wielkość nakładów globalnych rynkowych tytułów płatnych zarejestrowanych w ZKDP w listopadzie 2018 r. Jednocześnie nakład zbadany stanowi ok. 67 proc. nakładu globalnego wszystkich (płatnych i bezpłatnych) tytułów prasowych w Polsce oszacowanego na podstawie danych GUS.

Komentarze

Prosimy o wypowiadanie się w komentarzach w sposób uprzejmy, z poszanowaniem innych uczestników dyskusji i ich odrębnych stanowisk. Komentując akceptujesz regulamin publikowania komentarzy.