Produkcja wina wróciła do wzrostów

Rok 2018 okazał się dla winiarzy rekordowy.

Po fatalnym dla branży winiarskiej roku 2017, gdy z powodu sztormów i deszczy w jednych regionach, a suszy w innych wyprodukowano najmniej winogronowego trunku od 60 lat, ubiegły rok przyniósł rekordowe zbiory. Z danych Międzynarodowej Organizacji ds. Winorośli i Wina (OIV) wynika, że uprawy winogron zajmowały w ub. roku 7,4 mln hektarów, a światowa produkcja wzrosła o 17% do 292,3 mln hektolitrów. To odpowiednik niemal 39 mld standardowych butelek!

Szczególnie mocno zwiększyli podaż globalni liderzy: Włochy, Francja i Hiszpania, którzy mogli sie cieszyć dwucyfrowymi wzrostami. Słabiej poszło portugalskim wytwórcom, choć również mieli rok lepszy od średniej z ostatniego okresu. Produkcja w Grecji i Bułgarii pozostała na niskim poziomie (odpowiednio 2,2 mln hl i 1 mln hl). Dla porównania największy producent - Włochy wyprodukował aż 54,8 mln hl!

Ubiegły rok był korzystny także dla plantatorów z południowej półkuli globu: Argentyna wyprodukowała o 22,8% więcej wina niż rok wcześniej, a Chile o 35,9%. Natomiast niewielki spadek odnotowały RPA i Brazylia.

Konsumpcja utrzymała się na stabilnym poziomie 246 mln hl, a wśród 20 największych krajów pod tym względem najmocniejszy spadek spożycia odnotowały kontynentalne Chiny (-6,6%); mniej trunku wypili też Brytyjczycy. Globalnym liderem konsumpcji wina są od 2011 roku Amerykanie, którzy wypili w ubiegłym roku 33 mln hl (+1,1%). Wzrost spożycia odnotowano też w Hiszpanii, Portugalii, Rumunii i na Węgrzech. W Rosji zapotrzebowanie na wino podskoczyło o 6,9% do niemal 12 mln hl.

Z kolei światowa sprzedaż wina wyniosła 108 mln hl i była warta 31,3 mld euro (wzrost o 1,2%). Dla porównania - to połowa kwoty całego polskiego eksportu do Niemiec w ubiegłym roku. Mniejsze ilości trunku z Europy zostały skompensowane wyższymi dostawami z południowej półkuli, natomiast europejscy winiarze zdołali lekko zwiększyć wartość obrotu, w przeciwieństwie do producentów z południa i Stanów Zjednoczonych. Pod względem wartościowym największym eksporterem pozostała Francja z wynikiem 9,3 mld euro (+2,8%), a pod względem ilościowym - Hiszpania (20,9 mhl). Najwięcej wina kupują od innych krajów Niemcy, Wielka Brytania, USA, Francja i Chiny - tych pięć krajów odpowiada za ponad połowę globalnego importu.

Jaki będzie obecny rok? Na razie można szacować, że w większości krajów na półkuli południowej produkcja spadnie, zwłaszcza w Argentynie, Brazylii i Chile. Także wysokie temperatury w Australii i RPA przełożą się na niższe zbiory. Jedynym krajem, który może być zadowolony z tegorocznych upraw jest Nowa Zelandia.

Zdjęcie: Shutterstock

Magdalena Weiss 3268 Artykuły

Niepoprawna recydywistka - związana z "Handlem" w latach 1999-2005 i ponownie od 2016 r. Tropi najnowsze trendy na rynku FMCG i zmiany w gospodarce. Amatorka kuchni greckiej i bibliotek publicznych. Mieszka kątem u trzech kotów.