Fermy Woźniak. Gotowe do spożycia jajka Zdrovo

W różnokolorowych skorupach.

Z okazji zbliżających się świąt Wielkiej Nocy, marka polskich jaj Zdrovo, należąca do Ferm Woźniak, przygotowała specjalną linię, bezpośrednio gotowych do spożycia jajek, w różnokolorowych skorupach.

Technologia produkcji gotowych do spożycia kolorowych jajek jest dosyć prosta. Jaja mają swoją naturalną powłokę, która chroni je przed dostępem mikroorganizmów i gwarantuje świeżość.

Podczas gotowania ta naturalna powłoka jest zmywana, pory się otwierają, jednakże zaraz są zamykane przez farbę, która je zabarwia. Dzięki temu jaja pozostają nadal świeże. Dodatkowo, proces gotowania, wydłuża ich świeżość.

Stosowane barwniki są bezpieczne dla zdrowia konsumentów i dopuszczone do kontaktu z żywnością. Ich producent deklaruje, że jego produkt jest zgodny z przepisami prawa. Deklaracje zgodności dotyczą praktycznie wszystkich dziedzin - nie tylko żywności. Wyniki badań i testów producenta barwników są zgodne z wymaganiami rozporządzenia UE 1333/2008 o dodatkach do żywności.

Joanna Hamdan 13678 Artykuły

Z redakcją „Handlu” związana od 1996 r. Na rynku FMCG nie umknie jej żadna nowość produktowa, kampania reklamowa ani akcja promocyjna. Pasjonatka podróży stopem.