Europejczycy stawiają na świeżość i wygodę

European Supermarket Magazine i firma analityczna IRI opublikowały swój doroczny raport dotyczący najszybciej rosnących kategorii w siedmiu europejskich krajach, w których mieszkała łącznie 350 mln konsumentów.

Analiza "Europe’s Fastest-Growing Categories" koncentruje się na analizie kategorii, które w ubiegłym roku odnotowały najmocniejszy wzrost sprzedaży wobec poprzedniego roku na rynkach francuskim, niemieckim, greckim, włoskim, holenderskim, hiszpańskim i brytyjskim.

W krajach tych mieszka ponad 350 milionów konsumentów; to niemal połowa wszystkich Europejczyków.

Co ciekawe, na czterech rynkach najszybszy wzrost odnotowała ta sama kategoria: produktów świeżych i schłodzonych. We Francji sprzedaż tych artykułów zwiększyła się o 2,1%, we Włoszech o 2,9%, w Holandii o 5,6%, a w Hiszpanii aż o 6,3%.

W Niemczech i Wielkiej Brytanii najbardziej wzrósł w ubiegłym roku popyt na napoje. Nasi zachodni sąsiedzi kupili ich o 3,9% więcej niż rok wcześniej, natomiast Brytyjczycy zwiększyli wydatki o 6,8%.

Na rynku greckim natomiast motorem napędowym handlu FMCG okazała się... żywność dla zwierząt. Tu także odnotowano największą, bo dwucyfrową dynamikę: 10,3%.

- Niezależnie od szerokości geograficznej widać występowanie pewnych wspólnych trendów. Konsumenci szukają zdrowego jedzenia, które mogą szybko i łatwo kupić i przygotować, i choć wciąż  przykładają wagę do ceny produktów, są skłonni wydać nieco więcej pieniędzy, jeśli wartość dodana produktu do nich przemawia - komentuje  Stephen Wynne-Jones, wydawca ESM: European Supermarket Magazine.

Zdjęcie: Shutterstock

Magdalena Weiss 3268 Artykuły

Niepoprawna recydywistka - związana z "Handlem" w latach 1999-2005 i ponownie od 2016 r. Tropi najnowsze trendy na rynku FMCG i zmiany w gospodarce. Amatorka kuchni greckiej i bibliotek publicznych. Mieszka kątem u trzech kotów.