Orlen złożył ofertę Ruchowi

PKN Orlen złożył ofertę finansowania w związku z zamiarem przejęcia pakietu 100% akcji spółki Ruch. Decyzję poprzedziło badanie due dilligence spółki.

Inwestor zakłada restrukturyzację i wykorzystanie synergii pomiędzy dotychczasowym modelem biznesowym Ruchu, a dynamicznie rozwijającym się segmentem detalicznym PKN Orlen. Sfinalizowanie oferty zależeć będzie od decyzji wierzycieli Ruchu oraz pozostałych podmiotów zaangażowanych w proces.

– Ten projekt ma dla nas potencjał, zwłaszcza w kontekście wyników osiąganych przez segment detaliczny Orlenu, które potwierdzają nasze kompetencje i ambicje biznesowe w tym obszarze – powiedział Daniel Obajtek, prezes zarządu PKN Orlen. - Nasze analizy pokazują, że możemy mieć synergie z działalnością spółki Ruch i przy konsekwentnie realizowanym programie restrukturyzacyjnym możemy odnieść sukces. To dobra perspektywa biznesowa dla wszystkich zainteresowanych stron – podkreślił.

Dodał jednak, że zdaje sobie sprawę, że Ruch znajduje się obecnie w trudnym położeniu. - Mamy jednak plan jej rozwoju, który pozwoli Ruchowi wyjść na prostą. Po złożeniu oferty oczekujemy na decyzje wierzycieli spółki – tłumaczył Obajtek.

Rozwój segmentu detalicznego PKN Orlen, który z roku na rok osiąga coraz wyższe wyniki finansowe, jest jednym z filarów zaktualizowanej w ubiegłym roku strategii koncernu. Zakłada ona m.in. rozwój oferty pozapaliwowej, w tym również w ramach formatów funkcjonujących poza stacjami paliw. Podobną strategię realizują na rynkach zagranicznych m.in. takie koncerny jak MOL i Circle-K.

Analizy rynkowe przeprowadzone przez Orlen wskazały na potencjał rozwoju takiego formatu z wykorzystaniem aktywów spółki Ruch. - Doświadczenie i know-how firmy paliwowej w zakresie budowania relacji z klientami i sprzedaży produktów FMCG będzie stanowiło podstawę do poprawy efektywności działalności spółki Ruch, zakładającej utrzymanie kolportażu prasy – usłyszeliśmy w koncernie.

O kłopotach Ruchu słychać od ubiegłego roku, o czym pisaliśmy tutaj. Obecnie firma zarządza siecią 1,8 tys. punktów, generujących rocznie obroty 870 mln zł. Kolportaż Ruchu dociera natomiast do ok. 20 tys. punktów, dając przychody na poziomie ok. 500 mln zł. Firma ma 13 centrów logistycznych i jeden magazyn centralny.

 

Katarzyna Pierzchała 5103 Artykuły

W „Handlu” od 2004 r. Europę przemierza dla przyjemności, Polskę w poszukiwaniu sklepów wartych uwagi. Zgłębia handel od podszewki. Puzzlomaniaczka.