Wałbrzych bez plastiku!

Miasto Wałbrzych zainaugurowało akcję "STOP-PLASTIK".

Zdjęcie: Urząd Miejski w Wałbrzychu
 
Wałbrzych jako pierwsze miasto w Polsce i jedno z pierwszych w Europie z dniem 1 maja 2019 r. wprowadzi całkowity zakaz używania jednorazowych, plastikowych opakowań oraz naczyń i sztućców w instytucjach miejskich, a także na imprezach przez miasto organizowanych.
 
Zakaz obejmował będzie również używanie jednorazowego plastiku w działaniach realizowanych przez podmioty zewnętrze, a dotowanych z miejskiego budżetu. Już dzisiaj miejskie spółki takie, jak: Zamek Książ czy Aqua Zdrój dostosowują swoje wewnętrzne procedury, aby wielkie imprezy przez nie organizowane pozbawione były naczyń jednorazowych. Podczas nadchodzącego Festiwalu Kwiatów, jak i sierpniowego półmaratonu nie znajdziemy plastikowych kubków czy talerzyków.
 
STOP-PLASTIK to nie tylko rygory i zakazy, ale również akcja edukacyjna. Inicjatywie towarzyszy logo, którym oznaczane będą imprezy, na których nie ma plastiku. Na mieście pojawią się także plakaty oraz billboardy zachęcające mieszkańców do zmiany przyzwyczajeń, a z początkiem nowego roku szkolnego wszyscy wałbrzyscy pierwszoklasiści otrzymają od miasta ekologiczne bidony na napoje.
 
Przypomnijmy. Parlament Europejski poparł 24 października 2018 r. wprowadzenie w UE zakazu sprzedaży plastikowych przedmiotów jednorazowego użytku, takich jak sztućce, słomki, talerze czy patyczki do uszu.
 
Zakaz ma wejść w życie od 2021 r. dla przedmiotów, dla których nie ma alternatyw z bardziej ekologicznych tworzyw, natomiast do 2025 r. o jedną czwartą będą musiały zostać zredukowane plastikowe opakowania, takie jak np. pojemniki na żywność, których obecnie zastąpić nie można.

Pomysłodawcą projektu jest Komisja Europejska, która zaproponowała go w maju 2018 r. Pisaliśmy o tym na handelextra.pl tutaj.

Państwa członkowskie będą musiały przygotować plany zachęcania konsumentów i producentów do wykorzystywania produktów wielokrotnego użycia, a także zapewnienia recyklingu.

- Zanieczyszczanie tworzywami sztucznymi to plaga oceanów. Czas z tym walczyć. Dziś dostarczamy odpowiedzi na zanieczyszczenie plastikiem, której domagali się obywatele i nasza planeta - oświadczyła po głosowaniach odpowiedzialna za sprawozdanie europosłanka z Belgii Frederique Ries.

Zgodnie z danymi Komisji Europejskiej ponad 80% zanieczyszczeń w morzu to plastik. Produkty objęte restrykcjami stanowią 70% wszystkich śmieci w morzu.

Ograniczenie ma objąć także odpady po produktach tytoniowych, przede wszystkim filtry papierosowe, zawierające plastik. Zostaną one zredukowane o 50% do 2025 r. i o 80% do 2030 r.