Pokazywane w serwisie treści mają charakter informacji o produktach dostępnych na rynku a nie ich reklamy w rozumieniu Ustawy o wychowaniu w trzeźwości (Dz. U. 2012 poz. 1356). Oświadczam, że mam ukończone 18 lat i chcę zobaczyć pełną wersję artykułu.
Tak, pokaż artykuł Nie wyrażam zgody

Wino przyjazne weganom

Takie jest - jak zapewnia producent - wino Cote.

Jak wiadomo dieta wegańska nie dopuszcza mięsa i innych produktów pochodzenia zwierzęcego, dlatego wino jako wyrób typowo roślinny, wytwarzany z winogron, nie powinno więc stwarzać tu żadnych problemów.

Jednak nie zawsze tak jest. Jeśli spojrzymy na wino w kontekście substancji dodawanych do niego w procesie produkcji, rzeczywistość okazuje się bardziej złożona. W ostatniej fazie procesu winifikacji, czyli klaryfikacji i filtracji, używanie składników pochodzenia zwierzęcego jest powszechną praktyką. Wykorzystuje się przede wszystkim żelatynę, białka jaj kurzych, karkuk, kazeinę (białko z mleka) czy chitynę. Produktów pochodzenia zwierzęcego nie znajdziemy w ostatecznym produkcie, ale nie zmienia to faktu, że były one wykorzystywane do produkcji wina.

Obecnie na polskim rynku można znaleźć wina, które są w jasny i czytelny sposób oznaczone jako przyjazne weganom. Takie są wina Cote, które oznakowane są symbolem “V” Fundacji Viva.

Winnica Slavyantsi z bułgarskiej Doliny Róż używa w procesie klaryfikacji wszystkich swoich win bentonitu – osadowej skały ilastej o dobrych właściwościach absorpcyjnych, aprobowanej zarówno przez wegetarian jak i wegan.

Weganizm win Cote jest rozwinięciem i potwierdzeniem filozofii dystrybutora marki. Troszczy się on o losy zwierząt, a szczególną opieką objął koty, które już od 6 lat są beneficjentami akcji “Nakarm koty z Cote”. W czasie trwania akcji, część dochodu ze sprzedaży win przeznaczana jest na zakup karmy dla kotów ze schronisk.

Joanna Hamdan 13699 Artykuły

Z redakcją „Handlu” związana od 1996 r. Na rynku FMCG nie umknie jej żadna nowość produktowa, kampania reklamowa ani akcja promocyjna. Pasjonatka podróży stopem.