Real nie chce się dzielić

Wiceszef rady zakładowej i nadzorczej Metro AG jest przeciw podziałowi sieci Real.

Podczas gdy negocjacje w sprawie sprzedaży Real wciąż trwają, jeden z liderów rady zakładowej Metro AG rozpoczyna ofensywę. Werner Klockhaus, wiceprezes rady nadzorczej firmy, reprezentujące stronę pracowniczą martwi się o przyszłość Reala.

Nie można dopuścić do rozbicia sieci – powiedział agencji informacyjnej Reuters.

Wezwał też prezesa firmy Olafa Kocha do jasnej deklaracji w tej sprawie.

– Moja cierpliwość powoli dobiega końca – grzmi działacz. Zamierza po raz kolejny porozmawiać z Kochem i przypomnieć mu, że obiecał sprzedać Real jako całość. Był pewien, że „rozmowy prowadzone są z inwestorami strategicznymi”.

Tymczasem coraz głośniej mówi się o sprzedaży sieci inwestorom specjalizującym się w branży nieruchomości. Przypomnijmy też, że zakupem Reala zainteresowany jest Kaufland, ale tylko najkorzystniej zlokalizowanych i najbardziej rentownych placówek – około stu, a to tylko nieco ponad jedna trzecia obiektów sieci. Nic dziwnego, że pracownicy sieci obawiają się o swoją przyszłość i bezpieczeństwo zachowania pracy. Klockhaus, który planuje w tym tygodniu rozmowy z 300 radami pracowniczymi Reala zapowiedział, że pracownicy podejmą „odpowiednie środki”, aby zwrócić uwagę na swoje stanowisko.

– Jeśli pogłoski okażą się prawdziwe, byłaby to katastrofa dla pracowników – powiedziała Stefanie Benefberger ze związku zawodowego Verdi, który wspiera akcję. – Zarząd i akcjonariusze wydają się po prostu próbować pozyskać jak najwięcej pieniędzy, ale bez zastanowienia się nad społeczną odpowiedzialnością za swoich pracowników – dodała.

Real, niegdyś obecny także w Polsce, a obecnie działający już tylko w Niemczech, liczy 279 placówek i zatrudnia 34 tys. pracowników. W roku finansowym 2017/2018, zakończonym we wrześniu 2018 r., przyniósł niecałe 7,1 miliarda euro, o 2,3% mniej niż rok wcześniej.

Zdjęcie: Shutterstock

Magdalena Weiss 3268 Artykuły

Niepoprawna recydywistka - związana z "Handlem" w latach 1999-2005 i ponownie od 2016 r. Tropi najnowsze trendy na rynku FMCG i zmiany w gospodarce. Amatorka kuchni greckiej i bibliotek publicznych. Mieszka kątem u trzech kotów.