Pokazywane w serwisie treści mają charakter informacji o produktach dostępnych na rynku a nie ich reklamy w rozumieniu Ustawy o wychowaniu w trzeźwości (Dz. U. 2012 poz. 1356). Oświadczam, że mam ukończone 18 lat i chcę zobaczyć pełną wersję artykułu.
Tak, pokaż artykuł Nie wyrażam zgody

Kiedy Amerykanin spotkał Szkota

Czyli niezwykła podróż do świata amerykańskiej i szkockiej whisky.

3 kwietnia, w Teatrze Kamienica w Warszawie, odbyło się niezwykłe spotkanie.

Jego bohaterami byli Chris Fletcher, asistant Master Distiller Jack Daniel’s oraz Stewart Buchanan, global brand ambasador BenRiach, GlenDronach oraz Glenglassaugh - szkockich whisky single malt. Panowie, którzy po raz pierwszy odwiedzili Polskę, zabrali gości spotkania w niezwykłą podróż do świata amerykańskiej i szkockiej whisky.

Była to również niepowtarzalna okazja do tego, żeby poznać różnice w tworzeniu amerykańskiej oraz szkockiej whisky oraz osobiście ich doświadczyć, delektując się ich wyjątkowym smakiem oraz odkrywając bogactwo ich aromatów.

Chris Fletcher, to obok Jeffa Arnetta, siódmego Master Distillera w historii Destylarni w Lynchburgu, najważniejsza osoba dla whiskey z rodziny Jack Daniel’s. To jemu zawdzięczamy, że proces jej tworzenia przebiega zgodnie z niezmienioną od ponad 150 lat recepturą. Do zawodu, który dzisiaj wykonuje, przygotowywał się już od wczesnej młodości.

Z kolei Stewart Buchanan pełni rolę global brand ambasadora marek BenRiach, GlenDronach oraz Glenglassaugh. W swojej pracy koncentruje się na przybliżaniu konsumentom z całego globu świata szkockich whisky – przeprowadza, między innymi, akcje degustacyjne oraz szkolenia, podczas których dzieli się swoją wiedzą na temat marek. Ale jego wkład w ich rozwój znacznie przekracza udział w spotkaniach i degustacjach. W 2004 roku Stewart uczestniczył w reaktywacji destylarni BenRiach. Wiedza, którą wtedy zdobył pozwoliła mu zająć w 2006 roku stanowisko managera ds. produkcji. Po sześciu latach Stewart został ambasadorem trzech szkockich whisky. Nadal jednak aktywnie uczestniczy w życiu destylarni - ocenia ich zapasy, selekcjonuje beczki i przygotowuje opisy ich profili aromatyczno-smakowych. Za swoją pracę otrzymał w 2018 roku tytuł Keeper of the Quaich, przyznawany osobom, wnoszącym wybitny wkład w rozwój szkockiej whisky.

Joanna Hamdan 13693 Artykuły

Z redakcją „Handlu” związana od 1996 r. Na rynku FMCG nie umknie jej żadna nowość produktowa, kampania reklamowa ani akcja promocyjna. Pasjonatka podróży stopem.