14 kwietnia to niedziela handlowa

Ponieważ już za tydzień Wielkanoc, w niedzielę 14 kwietnia, a więc wyjątkowo, bo w połowie miesiąca, można bez przeszkód robić zakupy we wszystkich sklepach stacjonarnych.

Od 1 stycznia 2019 r. obowiązuje tylko jedna niedziela handlowa w miesiącu - ta ostatnia, z wyjątkami przed świętami.

I takim właśnie wyjątkiem jest niedziela 14 kwietnia (w niedziele 21 kwietnia jest Wielkanoc). Dziś zatem można bez żadnych przeszkód robić zakupy i wiele wskazuje na to, że będzie to gorący okres dla handlu. Niemal co czwarty konsument zamierza wydać na przygotowania do Wielkanocy nie mniej niż 300 zł, a co piąty przewiduje, że będzie go to kosztowało między 500 a 800 zł! Tak wynika z badania „Wielkanocne wydatki Polaków 2019” przeprowadzonego przez SW Research na zlecenie Grupy KRUK.

Z danych wynika, że w ciągu dwóch lat wzrosła liczba osób, które planują wydać na organizację wielkanocnego śniadania między od 500 do 800 zł (17% w 2017 roku vs. 20,5% w 2019 roku). Zmniejszyła się za to grupa deklarujących, że ich świąteczny budżet wyniesie od 100 do 300 zł (w 2017 roku 30%, w tym tylko 24%).

Podobnie jak przed dwoma laty większość, bo 76%, planuje pokryć wydatki świąteczne z bieżących dochodów. O około 3 pkt proc. wzrosła liczba osób, które odpowiedziały, że wcześniej zaoszczędziły pieniądze na święta – łącznie 17% osób zadeklarowało, że ma specjalnie przygotowany budżet na ten cel. Tak jak przed dwoma laty około 5% pytanych planuje wziąć pożyczkę lub kredyt, aby sfinansować wielkanocne wydatki. Co czwarty z tej grupy zadłuży się na ten cel kwotą od 300 do 500 zł. Natomiast 43% ankietowanych, którzy po nią sięgną, pożyczy od 500 do 1000 zł.

– Przed każdymi świętami jesteśmy skłonni wydawać więcej pieniędzy niż zwykle – komentuje Agnieszka Salach z Grupy KRUK. – W tym roku zaobserwowaliśmy nieznaczny wzrost świadomości Polaków, którzy częściej planują swoje wzmożone wydatki i wcześniej odkładają na nie pieniądze. Są jednak też tacy, którzy niezmiennie planują wziąć pożyczkę lub kredyt. W porównaniu do roku 2017, tym roku niemal dwa razy więcej osób chce wykorzystać przedłużony, świąteczny weekend na wyjazd wypoczynkowy. Oczywiście może to sugerować, że Polacy odczuwają poprawę swojej sytuacji finansowej i stać ich na takie podróże – przypuszcza.

Tegoroczne święta 69% Polaków zamierza spędzić w gronie najbliższej rodziny, a 19% wyjedzie do rodziny lub znajomych. Jednak w ciągu ostatnich dwóch lat ponaddwukrotnie wzrosła liczba Polaków, którzy zamierzają wykorzystać wiosenną przerwę świąteczną na wypoczynkowy wyjazd krajowy lub zagraniczny. W 2017 roku planowało go łącznie około 6% badanych. W tym roku na taki wypoczynek wybiera się 14% ankietowanych.

Wraz ze wzrostem liczby osób, które planują wypoczynek w Polsce lub za granicą wzrosła też liczba osób, które deklarują zaciągnięcie pożyczki w wysokości ponad 1000 zł. Chociaż nadal tylko 5% osób zamierza wziąć pożyczkę, to spośród nich w 2017 roku więcej niż 1000 zł zamierzało pożyczyć tylko 6% badanych, w tym roku planuje to zrobić już 16%.

– Warto przemyśleć, czy będziemy w stanie bez większego wysiłku spłacić pożyczoną kwotę w ciągu najbliższych kilku lub kilkunastu miesięcy. Z pewnością przydatne będą tutaj umiejętności z planowania swojego domowego budżetu – dodaje Agnieszka Salach.

Jak wynika z przeprowadzonego badania, w tegorocznym koszyku wielkanocnym znajdą się wędliny, kiełbasy, jaja i pieczywo. Nie zabraknie też gotowych wyrobów cukierniczych. Co drugi ankietowany nie będzie też szczędził pieniędzy na zakup artykułów dekoracyjnych. Dla co piątej osoby badanej jest to też dobra okazja do uzupełnienia swojej garderoby o nowe, wiosenne ubrania. Warto dodać, że 39% ankietowanych planuje również zakup drobnych prezentów dla dzieci – to o ok. 11 pkt proc. więcej niż przed dwoma laty.

Badanie Wielkanocne wydatki Polaków 2019 zostało przeprowadzone 3.04.2019 roku przez SW Research na zlecenie Grupy KRUK na próbie 1005 Polaków powyżej 18. roku życia. Badanie przeprowadzone metodą CAWI.

Jak rozsądnie zaplanować wydatki wielkanocne – porady

1. Przygotuj listę zakupów – zastanów się, jakie potrawy będziesz przygotowywał i jakie składniki będą Ci potrzebne do ich przygotowania. Dzięki temu unikniesz kupowania niepotrzebnych rzeczy i wydasz mniej.

2. Nie marnuj jedzenia – jak wynika z badania Federacji Polskich Banków Żywności z 2018 roku, 42% Polaków przyznaje, że zdarza im się wyrzucać żywność. Często można to zaobserwować po świętach czy długich weekendach. Wynika to m.in. z braku umiejętności planowania, dlatego tak ważne jest dokładne przemyślenie swoich zakupów. Pozwoli nam to wydać mniej pieniędzy i nie wpływać negatywnie na środowisko.

3. Podziel się przygotowaniami potraw – jeśli spędzasz święta wspólnie z rodziną lub znajomymi, warto podzielić się takimi przygotowaniami. Dzięki temu spędzisz mniej czasu na przygotowaniach posiłków, a koszty potraw rozłożą się pomiędzy wszystkich biesiadujących.

4. Uważaj na ceny, bo rosną przed samym świętami – jeśli możesz, kup nieco wcześniej produkty o długim terminie przydatności do spożycia, jak np. cukier, mąkę, orzechy, mak, margarynę, bakalie. Tuż przed samymi świętami ceny tych produktów na ogół rosną.

5. Kupuj na promocjach to, czego faktycznie potrzebujesz – trzymaj się listy swoich zakupów i korzystaj z promocji tylko tych produktów, których faktycznie potrzebujesz.

6. Samodzielnie przygotuj świąteczne dekoracje – niemal połowa ankietowanych we wspomnianym wyżej badaniu planuje w tym roku kupić dekoracje wielkanocne. Czy warto wydawać pieniądze? Wystarczy odrobina kreatywności i samodzielnie można przygotować niepowtarzalne ozdoby. Można też zaangażować najmłodszych i dobrze się przy tym bawić.

Zdjęcie: Shutterstock

Magdalena Weiss 3268 Artykuły

Niepoprawna recydywistka - związana z "Handlem" w latach 1999-2005 i ponownie od 2016 r. Tropi najnowsze trendy na rynku FMCG i zmiany w gospodarce. Amatorka kuchni greckiej i bibliotek publicznych. Mieszka kątem u trzech kotów.