Szef Amazona zachowa kontrolę nad firmą

Prezes Amazona Jeff Bezos zachowa decydujące prawo głosu nad wartą 143 mld dol. spółką na mocy ugody rozwodowej z żoną.

MacKenzie Bezos po rozwodzie zostanie właścicielką 25% należących do małżeństwa akcji Amazona, poinformowała para.

Resztę liczącego 16,3% pakietu akcji koncernu zachowa jego szef, podobnie jak wszystkie odpowiadające mu prawa głosu.

Rozwiało to krążące na rynku wątpliwości co do przyszłości koncernu. O rozwodzie najbogatszej pary świata pisaliśmy na handelextra.pl tutaj.

Małżeństwo Bezosów ogłosiło w styczniu na Twitterze, że zamierza się rozwieść, co wznieciło obawy o losy struktury właścicielskiej Amazona. Rynek obawiał się, że Bezos może stracić decydującą pozycję lub że albo on, albo MacKenzie sprzedadzą pakiety akcji.

– To rozwiązuje problem w łatwiejszy sposób, niż można się było spodziewać – skomentował jeden z pragnących zachować anonimowość inwestorów, którego firma ma udziały w Amazonie o wartości kilku milionów dolarów.
MacKenzie Bezos otrzyma w Amazonie udziały, które są warte około 36 miliardów dolarów. Umowa sprawi, że stanie się – według Forbesa – trzecią najbogatszą kobietą na świecie, podczas gdy Jeff Bezos pozostanie najbogatszym człowiekiem globu.

Para w kwietniu napisała na Twitterze, że na mocy porozumienia MacKenzie zrezygnuje roszczeń do Washington Post, które Jeff Bezos kupił w 2013 r. i który był częstym celem krytyki ze strony prezydenta USA Donalda Trumpa oraz do firmy kosmicznej Blue Origin, którą Jeff Bezos założył w 2000 r.
Rozwód ma nastąpić za około trzy miesiące.

Zdjęcie: Shutterstock

Magdalena Weiss 3268 Artykuły

Niepoprawna recydywistka - związana z "Handlem" w latach 1999-2005 i ponownie od 2016 r. Tropi najnowsze trendy na rynku FMCG i zmiany w gospodarce. Amatorka kuchni greckiej i bibliotek publicznych. Mieszka kątem u trzech kotów.