Sezonowe nowości w Chłopskim Jadle

W restauracjach sieci, należącej do Sfinks Polska, znalazły się m.in.: zupa szczawiowa, szparagi z jajkiem i boczkiem czy kotleciki ze schabu z młodą kapustą, a do picia lemoniada.

- Przygotowując dania dla gości naszych restauracji staramy się wykorzystywać świeże, sezonowe składniki, które o danej porze roku smakują najlepiej. Na wiosnę proponujemy więc dania kuchni polskiej ze szczawiem, szparagami czy młodą kapustą w roli głównej, czyli produktami dobrze znanymi też ze swoich zdrowotnych właściwości. Zapraszamy wszystkich do wypróbowania polskich specjałów w ciekawej, wiosennej odsłonie – mówi Dorota Cacek, wiceprezes spółki Sfinks Polska, do której należy sieć Chłopskie Jadło.

W menu restauracji pojawiły się: zupa szczawiowa z ziemniakami, śmietaną i jajkiem; kotleciki ze schabu w kaparowym sosie serwowane z młodymi ziemniaczkami i kapustą z boczkiem; polędwiczka serwowana z sałatką z rzodkiewką i ogórkiem, młodymi ziemniakami z koperkiem oraz sosem szczawiowym; szparagi z jajkiem w koszulce z chrupiącym boczkiem oraz sosem holenderskim, a także stek z polędwicy wołowej z sałatką, cząstkami ziemniaka i ostrym sosem.

Ofertę uzupełniają nowe smaki napojów. Wśród propozycji znalazły się lemoniada gruszkowa oraz mrożona herbata malinowo – hibiskusowa, podawane z cytryną i miętą.

Z najnowszego  menu można skorzystać do 30 czerwca we wszystkich restauracjach sieci Chłopskie Jadło.

Joanna Hamdan 13699 Artykuły

Z redakcją „Handlu” związana od 1996 r. Na rynku FMCG nie umknie jej żadna nowość produktowa, kampania reklamowa ani akcja promocyjna. Pasjonatka podróży stopem.