Wiosenna uczta smaków KFC

Sieć restauracji wprowadza do menu dwa nowe burgery.

Na początku  kwietnia do Zingerów i Ganderów KFC dołączyły dwa burgery: Tartuffo Zinger i Bourbon BBQ Grander. To propozycja dla poszukiwaczy kulinarnych nowości oraz osób kochających delektowanie się smakiem.

Sekretem smaku Tartuffo Zinger jest majonez truflowy i sos z karmelizowanej cebulki, których smak doskonale komponuje z kawałkiem kurczaka w chrupiącej panierce. Ponadto, w składzie znajdziemy świeży szpinak oraz grillowane pieczarki. Całość zamknięta jest w chrupiącej, wypieczonej bułce.

Natomiast Bourbon BBQ Grander to połączenie smaków w towarzystwie soczystego kurczaka. To również plaster chrupiącego bekonu, orzechowy smak cheddara i panierowane krążki cebulowe. Wszystko to dopełnia kremowy majonez oraz sos Tennessee Jack.

W najbliższym czasie KFC planuje wprowadzić kolejne wiosenne nowości, które ucieszą nie tylko miłośników oryginalnych burgerów ale także tych, którzy na co dzień nie jedzą mięsa.

Joanna Hamdan 13675 Artykuły

Z redakcją „Handlu” związana od 1996 r. Na rynku FMCG nie umknie jej żadna nowość produktowa, kampania reklamowa ani akcja promocyjna. Pasjonatka podróży stopem.