Jedzenie w Polsce zamawia już prawie 25 mln osób!

To wcale nie mieszkańcy Warszawy znajdują się na pozycji lidera pod względem najwyższej średniej wartości zamówień, a ...? Sprawdź szczegóły.

Według raportu PizzaPortal.pl „Klikasz i jesz. Raport o rynku dostaw jedzenia w Polsce” branża HoReCa w naszym kraju rośnie ponad 6% rok do roku i wyceniana jest obecnie na prawie 30 mld zł, z czego dostawy stanowią 6 mld zł. Sam rynek zamówień online to prawie 0,9 mld zł i rośnie w tempie nawet 50% rocznie. Jedzenie w Polsce zamawia prawie 25 mln osób, które z każdym rokiem przeznaczają na ten cel większe środki. Z danych platformy wynika, że obecnie aż 86% użytkowników internetu deklaruje, że zamawia jedzenie do domu lub miejsca pracy.

- Już w 2025 r. prawie połowa jedzenia będzie zamawiana przez internet, a wartość rynku dostaw ogółem wyniesie 11,8 mld zł. Dalszy rozwój platform typu PizzaPortal.pl, wchodzenie na rynek młodszego pokolenia, a także inwestycje restauracji w dostawę i internetowe kanały zamawiania, spowodują kolejne wzrosty obrotów - przewiduje Piotr Kruszyński, prezes i członek zarządu PizzaPortal.pl.
 
Wzrasta apetyt
Patrząc z punktu widzenia obrotów e-commerce, które szacuje się w 2018 r. na 45-50 mld zł, wartość rynku zamówień online jest jeszcze stosunkowo mała. Jednak dynamika przyrostu jest dużo większa niż wzrostu całego rynku e-commerce, którego obroty rosną 10-20% rok do roku.
 
- Według badań, które przeprowadziliśmy, w styczniu 2019 r. aż 46% użytkowników internetu zadeklarowało, że choć raz zamówiło jedzenie online. Oznacza to, że taka droga zamawiania jedzenia staje się coraz bardziej popularna dla Polaków. Choć zamówienia telefoniczne są nadal często wybierane, również wśród internautów, ich odsetek systematycznie spada - dodaje Kruszyński.
 
Aż 74% zamawiających jedzenie online wybiera platformy takie jak PizzaPortal.pl.
 
Piaseczno na pozycji lidera i lepsze od stolicy
Z raportu wynika, że najchętniej zamówienia online składają mieszkańcy Krakowa, Sopotu i Wrocławia. Co ciekawe, na pozycji lidera pod względem najwyższej średniej wartości zamówień z kwotą 49,26 zł uplasowało się Piaseczno, przebijając o ponad 3 zł Warszawę.
 
Najniższą średnią wartość zamówień wciąż notuje się w byłych miastach wojewódzkich np. w Toruniu, gdzie średnia zamówienia to 32,3 zł. Zamawiający online wydają średnio 30-50 zł na posiłek. Konsumenci w całej Polsce najchętniej sięgają po pizzę (61%), dania amerykańskie (22%) i kuchnię azjatycką (8%).
 
Prawie 90% ankietowanych w wieku 15+ zamawia jedzenie z dowozem. Spośród nich największą grupę stanowią osoby w wieku 25-44 lata i wynika to z ich siły nabywczej. Wśród nich są tacy, którzy rozpoczęli pierwszą pracę i pary żyjące w wolnych związkach. Tylko 22% zamawiających stanowią single. Patrząc przez pryzmat zamówień online, największą grupę stanowią osoby w wieku 15-34 lat oraz mieszkańcy dużych miast. To głównie milenialsi i przedstawiciele pokolenia Z, wychowani w dobie internetu i urządzeń mobilnych. Zamówienia częściej składają kobiety (53%).
 
Trwa boom na pizzę 
Jak wynika z raportu, zwykle zamówienia dokonywane są dla większej grupy, nawet pięciu osób. Stąd duża popularność pizzy, którą można się podzielić ze znajomymi i rodziną. Stanowi ona 61% zamówień w serwisie PizzaPortal.pl. W Polsce to właśnie pizzerie wyspecjalizowały się w dostawie pod nasze drzwi, a jej dostawa potrafi przynosić nawet 80% obrotu restauracji. W serwisie PizzaPortal.pl pizzerie stanowią 51% ogólnej liczby restauracji. Patrząc jednak przez strukturę rynku, gdzie pizzerie stanowią tylko 5%, przestrzeń do rozwoju rynku dostaw jest ogromna.