Niedziele do zmian po wyborach

We wtorek 2 kwietnia na posiedzeniu rządu zostanie zaprezentowany raport dotyczący zakazu handlu w niedziele. Z ustaleń RMF FM wynika jednak, że gabinet Mateusza Morawieckiego podejmie decyzje w sprawie ewentualnych zmian dopiero po wyborach do PE.

Na zdjęciu: minister przedsiębiorczości i technologii Jadwiga Emilewicz

Choć w harmonogramie jutrzejszego posiedzenia rządu jak na razie nie ma punktu o handlu w niedziele, RMF FM dowiedziało się, że minister przedsiębiorczości i technologii Jadwiga Emilewicz ma na nim zaprezentować pierwszy raport w sprawie ograniczenia. Podobno główny wniosek płynący z dokumentu dotyczy konieczności przeprowadzenia kolejnych analiz, które wykażą, czy ustawa powinna być złagodzona czy zaostrzona.

Według rozgłośni decyzja w sprawie ewentualnych zmian w ustawie ma zostać podjęta dopiero po wyborach do Parlamentu Europejskiego. Te planowane są na 26 maja. Powodem opóźnienia ma być obawa przed buntem związkowców z NSZZ „Solidarności”. Jak wynika z ustaleń RMF FM, Prawo i Sprawiedliwość nie chce doprowadzić do konfliktu ze związkiem, a wprowadzenie ograniczeń w niedzielnym handlu było właśnie inicjatywą „Solidarności”.

Ustawa ograniczająca handel w niedziele weszła w życie 1 marca 2018 r. Zgodnie z nią w ub.r. w każdym miesiącu były po dwie handlowe niedziele. W 2019 r. ograniczenia są jeszcze większe, ponieważ zakupy zrobimy tylko w jedną niedzielę w miesiącu. Od przyszłego roku sklepy otwierać będzie można jedynie w siedem niedziel w roku: w dwie niedziele przed Świętami Bożego Narodzenia, jedną przed Wielkanocą oraz ostatnie niedziele stycznia, kwietnia, czerwca i sierpnia.

Katarzyna Pierzchała 5109 Artykuły

W „Handlu” od 2004 r. Europę przemierza dla przyjemności, Polskę w poszukiwaniu sklepów wartych uwagi. Zgłębia handel od podszewki. Puzzlomaniaczka.