Rząd ustąpił ws. VAT-u na napoje?

Ministerstwo Finansów wycofa się z planów podnoszenia podatku VAT na napoje owocowe, podało radio RMF FM.

W ten sposób rząd chce odblokować prace nad ustawą o tak zwanej matrycy VAT, zamrożone po burzliwym posiedzeniu Sejmu w połowie marca. Zamiast pieniędzy z 23-proc. podatku na napoje rząd chce teraz podnieść VAT na drewno kominkowe – donosi RMF.

Oficjalnych danych branża na razie nie ma. Przypomnijmy, że producenci napojów walczyli z planowaną podwyżką z 5% do 23%. Początkowo ministerstwo finansów chciało zostawić preferencyjną stawkę tylko na soki 100%, później producenci wywalczyli 5-proc. opodatkowanie także dla najmniejszego na rynku segmentu nektarów, teraz okazuje się, że być może odniosą całkowite zwycięstwo.

Najważniejszym negatywnym skutkiem podwyżki VAT, na napoje zawierające 20% i więcej soku lub przecieru owocowego i warzywnego, do maksymalnej 23-procentowej stawki, byłoby zmniejszenie zapotrzebowania branży na polskie owoce i warzywa – nawet o 150 tys. ton rocznie. A sadownicy i tak juz mierzą się z poważnymi problemami, takimi jak nadprodukcja, rosyjskie embargo na polskie owoce i warzywa czy rosnąca konkurencja ze Wschodu.

Z kolei Super Express zapytał ponad 1000 dorosłych Polaków, jak zapatrują się na taką podwyżkę.

68 procent ankietowanych stwierdziło, że będzie niezadowolonych z podwyżki cen napojów. Tylko 3 procent taki obrót spraw by ucieszył.

Zadano też pytanie: "Czy rząd robi dobrze, podnosząc VAT na niegazowane napoje owocowe w celu zwiększenia wpływów do budżetu?". Najwięcej odpowiedzi - 45 procent - zebrała odpowiedź "źle", a 32 procent – "bardzo źle". Że "dobrze" odpowiedziało tylko 7 procent, a "bardzo dobrze" - 3 procent. Zdania nie ma 13 procent badanych. Badanie zrealizowano w dniach 21-22 marca na próbie 1023 dorosłych Polaków.

Zdjęcie: Shutterstock

Magdalena Weiss 3268 Artykuły

Niepoprawna recydywistka - związana z "Handlem" w latach 1999-2005 i ponownie od 2016 r. Tropi najnowsze trendy na rynku FMCG i zmiany w gospodarce. Amatorka kuchni greckiej i bibliotek publicznych. Mieszka kątem u trzech kotów.