Grycan zamyka nierentowne lodziarnie w galeriach

Niehandlowe niedziele mocno dokuczyły lodziarniom w centrach handlowych.

Ciepłe i długo trwające lato pomogło wszystkim producentom lodów. - Od lat nie było takiej pogody, pozwoliła nam obronić wynik - powiedział na konferencji Zbigniew Grycan, właściciel Lodziarni Firmowych i twórca marki Grycan - Lody od pokoleń. - Doskwiera nam zakaz handlu w niedziele - podkreślił. Do ub.r. lodziarnio-kawiarnie odpowiadały za ponad połowę przychodów firmy. Już pierwsze niehandlowe niedziele w 2018 r. niekorzystnie odbiły się na ich sprzedaży.

Zdecydowana większość z ok. 150 lodziarnio-kawiarni Grycan działa w centrach handlowych, w których sklepy zamknięte są w niedziele z zakazem handlu. W konsekwencji zahamowany został rozwój lodziarni. Podczas gdy w rekordowym 2015 roku firma uruchomiła około 20 nowych lokali, w ostatnim otworzyła tylko pięć.

Jak zaznaczył Zbigniew Grycan, są punkty, które w obliczu trzeciej i kolejnej niehandlowej niedzieli kwalifikują się  do zamknięcia ze względu na utratę rentowności. Na ten dzień przypada bowiem nawet ok. jedna czwarta tygodniowych obrotów tych lodziarnio-kawiarni.

- Zmuszeni byliśmy ograniczyć nasze plany inwestycyjne, ale zamknięcie lokalu traktujemy jako ostateczność - taką decyzję podjęliśmy dotychczas w przypadku kilku nierentownych i trudnych do poprawy punktów - stwierdził Zbigniew Grycan. Dodał, że model biznesowy z założenia nie przewiduje przedłużania umów najmu lokalu tam, gdzie nie ma to ekonomicznego uzasadnienia. Zapowiedział równocześnie otwarcie w najbliższych miesiącach dwóch nowych lokali w galeriach handlowych.

Twórca marki Grycan nie wyklucza zmiany strategii rozwoju lodziarni i otwieranie ich częściej poza galeriami, podkreślił przy tym, że wybór każdej lokalizacji przy ulicach w miastach będzie poprzedzony dokładną analizą. - Chcemy rozwijać nasze lodziarnie, nie oddamy pola - zapowiedział.

 

Barbara Mikusińska 774 Artykuły

Współtwórczyni „Handlu”. Od początku jego istnienia, czyli od 1993 r., redaktor naczelna. Globtroterka.