Handel w sieci rośnie średnio o 18% rocznie

Według danych Allegro, największej platformy sprzedażowej w kraju i szóstej pod tym względem w Europie, w internecie kupuje już 15 mln Polaków.

Potencjał rynku jest dużo większy, bo z sieci korzysta 28 mln obywateli, czyli zakupy robi w niej tylko 54% internautów.

Największym wskaźnikiem e-klientów mogą pochwalić się województwa śląskie (76%), pomorskie (71%) oraz mazowieckie (69%). Na drugim końcu skali znalazły się kujawsko-pomorskie (33%), dolnośląskie (42%) oraz lubuskie (43%). Co więcej, niemal dwie trzecie kupujących w sieci uważa, że wydaje w niej jednorazowo więcej niż w sklepie stacjonarnym.

54% robiących e-zakupy to kobiety, a 64% – to osoby młode, między 15. a 34. rokiem życia.

Polscy internauci najchętniej zamawiają ubrania i obuwie (35%), meble i produkty wyposażeniowe do domu (28%) oraz elektronikę (również 28%). Na kolejnych miejscach znalazły się produkty z kategorii "uroda" (25%) oraz "zdrowie"(24%). Żywność nie zmieściła się w pierwszej dziesiątce.

Przy składaniu zamówień polscy konsumenci najczęściej korzystają z laptopów (61%) oraz smartfonów (56%). Komputer stacjonarny jest dopiero na trzecim miejscu (40%). Niemal połowa (47%) płaci za zakupy przy pomocy szybkiego przelewu, co trzeci za pomocą aplikacji mobilnych, a 31% przy użyciu tradycyjnego przelewu. Po 27% korzysta z wysyłki za pobraniem oraz płatności kartą przy składaniu zamówienia.

Co przyniesie 2019 rok?

Sprzedaż detaliczna ma w br. wzrosnąć o 5,7%, natomiast sprzedaż online – o 13,3%. Według Allegro najbardziej perspektywicznymi branżami w sieci są moda, produkty spożywcze, motoryzacja oraz ogłoszenia. Na bieżący rok platforma zaplanowała m.in. wprowadzenie wyszukiwania wizualnego i nawigacji wizualnej (pod koniec roku). Wcześniej, bo już latem wdrożony zostanie dla sprzedawców panel analityczny "Jakość mojej sprzedaży", który pokaże firmom, jak wygląda ich sprzedaż na tle konkurencji. Obecnie trwają testy panelu. Allegro inwestuje też w usługi finansowe, w tym roku zaproponuje klientom odroczoną płatność – 30 dni od otrzymania produktu. Ten zaś będzie dostarczony jeszcze tego samego lub następnego dnia w zależności od lokalizacji – firma zamierza zagwarantować czas dostawy. Już dziś przesyłki Allegro można odbierać w 20 tys. punktów.

Zdjęcie: Photogenica

Magdalena Weiss 3268 Artykuły

Niepoprawna recydywistka - związana z "Handlem" w latach 1999-2005 i ponownie od 2016 r. Tropi najnowsze trendy na rynku FMCG i zmiany w gospodarce. Amatorka kuchni greckiej i bibliotek publicznych. Mieszka kątem u trzech kotów.