HP przekonuje do ekologicznych działań

Produkcja papieru bez szkody dla ekosystemu lasów, energooszczędna drukarka EcoSmart LaserJet, tonery z recyklingu - HP zaprezentowała wizję rozwoju opartą na trosce o ekologię.

Firma HP od lat angażuje się w tworzenie innowacji i rozwiązań przyjaznych dla środowiska. Na odbywającej się w ostatnich dniach konferencji dla globalnych partnerów – HP Reinvent - firma zobowiązała się do dalszej realizacji działań opartych na zasadach zrównoważonego rozwoju. Zgodnie z zapowiedzią – każda strona wydrukowana za pośrednictwem urządzeń HP ma wspierać ochronę lasów, a produkowane przez firmę materiały mają być neutralne dla środowiska naturalnego.

- Definiujemy nowe cele w obszarze druku, ponieważ chcemy być częścią pozytywnej i trwałej zmiany dla naszej planety, jej mieszkańców oraz całych społeczności – wyjaśnia Enrique Lores, prezes działu imaging & printing w HP Inc. - Zaangażowanie w kwestie zrównoważonego rozwoju pokazuje nasz sposób myślenia o produktach, o tym jak są projektowane, produkowane i używane. Teraz idziemy o krok dalej, zobowiązując się do ograniczenia wpływu druku na nasz ekosystem, chcemy wyznaczać nowe trendy w branży - podkreśla.

Firma zamierza nie tylko ograniczyć wykorzystywanie materiałów oraz zużycie surowców na każdym z etapów produkcji, ale też przekonać do takiego postępowania swoich klientów. Chce też zwiększyć ich świadomość o wpływie zamienników oraz nieoryginalnych materiałów, nie tylko na jakość, ale też oddziaływanie produktu na otoczenie.

HP w realizacji swojej wizji chce wykroczyć poza produkty konsumenckie, które już teraz wyposażone są w wiele proekologicznych rozwiązań, obejmując także szerokie portfolio drukarek komercyjnych. W 2016 r. firma całkowicie wyeliminowała wpływ produkcji papieru HP na wylesianie lasów. Cel ten został osiągnięty na dwa lata przed planowanym terminem stając się krokiem milowym dla proekologicznych działań firmy. Przed HP jeszcze jedno zadanie – do 2020 r. zmiana ta ma dotyczyć także opakowań papierowych.

Kolejnym celem HP jest ograniczenie emisji dwutlenku węgla poprzez wprowadzenie nowej, energooszczędnej drukarki EcoSmart LaserJet oraz czarnego tonera EcoSmart. Urządzenie wyposażone w toner o obniżonej temperaturze topnienia, cechować będzie mniejsze zużycie energii elektrycznej. Redukcję szkodliwego wpływu na środowisko, ale też obniżenie kosztów – nawet o 33%, oferują także usługi zarządzania drukiem – HP Managed Print Services (MPS).

Jak zapewnia Enrique Lores gospodarka o obiegu zamkniętym (circular economy) to część wieloletniej polityki HP. Od 2000 r. blisko 90 tys. ton plastiku pochodzącego z recyklingu zostało wykorzystane w produkcji 3,9 mld wkładów atramentowych i tonerów HP, a 100% tonerów oraz 80% wkładów atramentowych zawiera materiały pochodzące z recyklingu. Co więcej, dwa lata temu, firma wprowadziła pierwsze wkłady wykonane z plastikowych butelek odzyskanych na Haiti a do dnia dzisiejszego HP w procesie wytwarzania swoich produktów użyło blisko 250 tys. kilogramów (to suma równa 12 mln plastikowych butelek) plastiku pochodzącego z oceanów.

Ostatnio HP pracuje nad rozwojem kategorii drukarek i urządzeń wielofunkcyjnych tak, aby podlegały one procesom recyklingu w tzw. zamkniętej pętli. Produkcja drukarek HP ENVY i Tango już w 30% bazuje na odzyskanych tworzywach sztucznych.

Katarzyna Pierzchała 5106 Artykuły

W „Handlu” od 2004 r. Europę przemierza dla przyjemności, Polskę w poszukiwaniu sklepów wartych uwagi. Zgłębia handel od podszewki. Puzzlomaniaczka.