Cudzoziemcy wydali w Polsce 43,5 mld zł
W 2018 r. nad Wisłę przyjechało 175,4 mln cudzoziemców, którzy wydali w naszym kraju dwa razy więcej pieniędzy niż przebywający za granicą Polacy. Może się wydawać, że to Ukraińcy zostawili u nas najwięcej - tak jednak nie jest.
Najwięcej pieniędzy zostawili u nas Niemcy (34-40%) i Ukraińcy (15-20%). Trzecie miejsce w tym zestawieniu zajmują Czesi (ok. 10%).
Zdecydowana większość wydatków przeznaczana jest na produkty nieżywnościowe, takie jak materiały do budowy, remontu i konserwacji mieszkania lub domu (w IV kwartale 2018 roku było to 23,3% wydatków na towary nieżywnościowe, na które przeznaczono 59% wszystkich pieniędzy), sprzęt RTV i AGD (19,6%) oraz części i akcesoria do środków transportu (12,3%). Natomiast na żywność i napoje bezalkoholowe goście z zagranicy wydali 12-13%, czyli około 5-6 miliardów złotych w ciągu całego roku. Dwie trzecie tej kwoty zostało przeznaczonych na zakup wyrobów tytoniowych, a tylko 2% wszystkich wydatków – na napoje alkoholowe.
Ponieważ według Głównego Urzędu Statystycznego w punktach sprzedaży detalicznej wartość wszystkich pieniędzy przeznaczonych na zakup żywności, napojów i wyrobów tytoniowych wyniosła ok. 241,5 mld zł to oznacza to, że cudzoziemcy zostawili w kasach sklepów spożywczych 7,5% obrotów.
Zdjęcie: Shutterstock

Niepoprawna recydywistka - związana z "Handlem" w latach 1999-2005 i ponownie od 2016 r. Tropi najnowsze trendy na rynku FMCG i zmiany w gospodarce. Amatorka kuchni greckiej i bibliotek publicznych. Mieszka kątem u trzech kotów.