Top sieci niemieckiego handlu

Wbrew powszechnemu mniemaniu Niemcy lubią robić zakupy w pełnoasortymentowych supermarketach.

Mimo, że to Niemcy są ojczyzną dyskontów, które zresztą przechodzą proces supermarketyzacji, największym detalistą za Odrą wciąż pozostaje Edeka, będąca de facto spółdzielnią złożoną z kilku firm i prowadząca sklepy w wielu formatach.

Prognozy LZ Retailytics pokazują, że w 2024 r. Edeka będzie nadal przewodzić niemieckiemu rynkowi spożywczemu, a Grupa Schwarz nadal będzie miała około 10 mld euro przewagi nad największą siecią dyskontową – Aldi. Pomimo konkurencji Amazona, amerykańska firma nie będzie w stanie wedrzeć się do czołowej czwórki sprzedawców w Niemczech.

– Według naszych prognoz internetowy gigant będzie w stanie zmniejszyć dystans do najlepszych z 15 mld euro w 2018 r. do 2 mld euro w 2024 r ., będzie to jednak w dużej mierze zasługa ogólnej platformy, a nie banerów spożywczych, takich jak Amazon Fresh i Prime Now – komentuje Frauke Vor dem Berge, analityczka LZ Retailytics. – Na razie ekspansja tych marek, które miały być zagrożeniem dla niemieckiego handlu, przebiega bardzo powoli. Inni detaliści online, tacy jak Picnic z Holandii i nowy gracz – GetNow, będą prawdopodobnie większym zagrożeniem dla małych i średnich detalistów – ocenia.

Coraz  większą konkurencję odczuwają nie tylko mniejsi detaliści, ale i hurtownicy. Przykładem może tu być Handelshof, który został kupiony przez Edekę, a transakcja potrzebuje już tylko zgody urzędu antymonopolowego.

Niemiecki handel się konsoliduje, a najważniejsze dziś pytanie brzmi: kto kupi hipermarkety Real od Metro AG?

Ranking największych detalistów niemieckiego handlu detalicznego

                    Detalista                     sprzedaż det. w mln euro     wzrost sprzedaży rdr              udział w rynku

Magdalena Weiss 3268 Artykuły

Niepoprawna recydywistka - związana z "Handlem" w latach 1999-2005 i ponownie od 2016 r. Tropi najnowsze trendy na rynku FMCG i zmiany w gospodarce. Amatorka kuchni greckiej i bibliotek publicznych. Mieszka kątem u trzech kotów.