TYLKO U NAS: Posnet o nadchodzącej rewolucji w kasach online

Zmiany w przepisach oceniamy pozytywnie. Skorzysta na nich nie tylko fiskus, ale również wszyscy uczciwi podatnicy - z Piotrem Ślęzakiem, dyrektorem ds. projektów w Posnet Polska, rozmawiamy o uchwalonej 15 marca przez Sejm ustawie wprowadzającej nowy rodzaj kas rejestrujących (online).

Prace nad uchwaloną ustawą rozpoczęły się w 2017 r. Czy w międzyczasie projekt przeszedł wiele zmian?

Rzeczywiście, pierwszy projekt Ustawy o zmianie ustawy o podatku od towarów i usług oraz ustawy – Prawo o miarach pojawił się 26 września 2017 r. Już na wstępnym etapie prac ulegał on wielu modyfikacjom, a 5 kwietnia 2018 r. został przyjęty przez Radę Ministrów i skierowany do Sejmu. Pierwsze czytanie w parlamencie odbyło się 15 czerwca ub.r. Posłowie nad projektem pracowali ponad 9 miesięcy, aż w końcu ustawa została poddana pod głosowanie, po drugim czytaniu, 15 marca br. W tej chwili jest w rękach Senatu RP.

Jak pan ocenia ustawę o kasach online?

Zmiany w przepisach należy ocenić pozytywnie, skorzysta na nich nie tylko fiskus, ale również wszyscy uczciwi podatnicy. Jednym z podstawowych założeń projektu jest ograniczenie szarej strefy oraz zwiększenie trafności kontroli skarbowych. Przychody państwa z podatku VAT powinny się zwiększyć przy jednoczesnym zmniejszeniu liczby kontroli u podatników. Fiskus monitorując na bieżąco dane z urządzeń fiskalnych, będzie mógł trafniej wychwytywać anomalie i nieprawidłowości. Dzięki temu przedsiębiorcy prowadzący rzetelną ewidencję sprzedaży rzadziej będą poddawani przypadkowym kontrolom.

Czy obowiązek wprowadzenia kas online zrewolucjonizuje polski rynek fiskalny?

Wprowadzenie kas online zdecydowanie można nazwać rewolucją. Przekazywanie fiskalnych danych przez internet umożliwi fiskusowi prognozowanie wpływów z VAT prawie w czasie rzeczywistym. Ważne jest jednak, że wprowadzenie obowiązku stosowania kas online w poszczególnych branżach będzie przebiegać w sposób ewolucyjny, a nie rewolucyjny. Pozwoli to zarówno przedsiębiorcom, jaki i producentom urządzeń fiskalnych, na spokojną wymianą kas na wersje online.

Sklepy spożywcze zyskały - dzięki ustawie - sporo czasu na dostosowanie się do jej wymogów. Inne branże tak dobrze nie mają. Kiedy w Posnecie spodziewacie się największego boomu na zakup kas online?

Sklepy spożywcze, według ustawy, będą mogły wyposażać się w tradycyjne kasy fiskalne z kopią elektroniczną, aż do końca 2022 roku. Trzeba tu zaznaczyć, że będzie można z nich korzystać aż do zapełnienia pamięci fiskalnej, czyli przez co najmniej kolejnych pięć lat od momentu fiskalizacji. Oznacza to, że przedsiębiorcy z branży FMCG mają jeszcze bardzo dużo czasu na wymianę urządzeń fiskalnych na wersje online. Natomiast pierwszą grupą podatników, zobowiązanych ustawowo do stosowania kas online, to podmioty gospodarcze z branży paliwowej, świadczący usługi naprawy samochodów oraz wymiany opon (od 1 stycznia 2020 r.). Według szacunków jest to około 65 tysięcy przedsiębiorców. Dlatego też pierwszej fali wymiany urządzeń fiskalnych na wersje online spodziewamy się już po wakacjach i może ona potrwać do końca bieżącego roku.

Czy Posnet jest przygotowany sprzętowo w temacie kas on line?

Posnet jest już oczywiście gotowy na wprowadzenie kas i drukarek tego typu na rynek. Pierwsze wnioski homologacyjne dla naszych urządzeń fiskalnych w wersjach online złożyliśmy jeszcze w zeszłym roku. W tej chwili praktycznie wszystkie urządzenia z naszej oferty online pozytywnie przeszły już wszystkie testy w Głównym Urzędzie Miar. Oznacza to, że spełniają kryteria i warunki techniczne określone w Rozporządzeniu Ministra Przedsiębiorczości i Technologii. Czekamy teraz na wejście w życie ustawy, aby móc rozpocząć produkcję i dystrybucję urządzeń w wersjach online. Należy też nadmienić, że oprócz ustawy potrzebne są dwa istotne rozporządzenia Ministra Finansów – rozporządzenie w sprawie kas rejestrujących oraz rozporządzenie w sprawie odliczania i zwrotu kwot wydatkowanych na zakup kas rejestrujących.

Więcej o przyjętej przez Sejm ustawie jest tutaj.

Katarzyna Pierzchała 5234 Artykuły

W „Handlu” od 2004 r. Europę przemierza dla przyjemności, Polskę w poszukiwaniu sklepów wartych uwagi. Zgłębia handel od podszewki. Puzzlomaniaczka.