W przyszłym roku koszt 500+ to 41 mld zł

Po rozszerzeniu od lipca programu 500+ skorzysta z niego łącznie 6,8 mln rodzin. Tylko w tym roku koszty świadczenia wyniosą 31 mld zł.

Minister rodziny, pracy i polityki społecznej Elżbieta Rafalska powiedziała we wtorek (19 marca), że w 2020 r. koszty programu wzrosną do 41 mld zł, bo pierwsze dzieci będą nim objęte przez cały rok, a nie, jak w 2019 r., przez pół.

Dodała także, że po rozszerzeniu programu objętych nim zostanie 6,8 mln dzieci, z których 2,5 mln to pierwsi potomkowie swoich rodziców. Co piąty z nich i tak pobierał świadczenie ze względu na kryterium niskich dochodów w rodzinie.

Z kolei premier Mateusz Morawiecki poinformował, że projekt stosownej ustawy został przekazany do konsultacji.

Przypomnijmy: na konwencji programowej PiS 23 lutego Jarosław Kaczyński i premier Morawiecki zapowiedzieli na konwencji partii nowe propozycje programowe, tzw. nową piątkę PiS. Wśród nich znalazło się m.in. wprowadzenie 500 plus od pierwszego dziecka. Analitycy oceniają, że będzie to miało pozytywne przełożenie na obroty sklepów. Najmocniej skorzystają najpopularniejsze sieci, takie jak Biedronka, ale ze względu na strategię lokalizacji na ponadprzeciętne profity może liczyć zwłaszcza Dino Polska. Kurs akcji sieci proximity od pierwszej giełdowej sesji po deklaracji szefostwa rządzącej partii wzrósł już o ponad 25%, częściowo dzięki dobrym wynikom opublikowanym w czwartek 14 marca wieczorem.

Magdalena Weiss 3268 Artykuły

Niepoprawna recydywistka - związana z "Handlem" w latach 1999-2005 i ponownie od 2016 r. Tropi najnowsze trendy na rynku FMCG i zmiany w gospodarce. Amatorka kuchni greckiej i bibliotek publicznych. Mieszka kątem u trzech kotów.