TYLKO U NAS: Inspekcja pracy podsumowuje pracę sklepów w niedziele

Ponad tysiąc inspektorów pracy zaangażowanych było w ubiegłym roku w badanie pracy sklepów w niehandlowe niedziele. Wszystkie działania kontrolne i rozpoznawcze objęły łącznie 18,2 tys. placówek.

Wysłaliśmy do Państwowej Inspekcji Pracy kilka pytań podsumowujących rok  obowiązywania ograniczeń handlu w niedziele (od 11 marca 2018 r. do 11 marca 2019 r.). Okazuje się, że od momentu wejścia w życie przepisów do 31 grudnia 2018 r. inspektorzy Państwowej Inspekcji Pracy z własnej inicjatywy lub w związku ze zgłoszeniami na telefony dyżurne w Okręgowych Izbach Pracy skontrolowali ponad 11,4 tys. placówek, które były otwarte w dni objęte zakazem handlu. W 994 z nich, czyli w niespełna 9% przypadków, kontrolerzy orzekli, że sklep został otwarty wbrew prawu.

Stwierdzone przez inspektorów pracy złamanie zakazu handlu poskutkowało 348 mandatami karnymi na kwotę 386,4 tys. zł. Skierowano też 447 wniosków o ukaranie do sądu oraz zastosowali 211 „środków oddziaływania wychowawczego”.

W związku z przeprowadzonymi kontrolami inspektorzy pracy wydali łącznie prawie 5,4 tys. decyzji, skierowali 7 tys. tzw. wniosków w wystąpieniach oraz 312 poleceń ustnych.

Ponadto, w ramach przeprowadzonego rozpoznania (w tym na skutek sygnałów otrzymanych z zewnątrz) obejmującego 6,8 tys. placówek handlowych inspektorzy pracy stwierdzili, że były one – zgodnie z obowiązującym prawem – zamknięte.

- Łącznie więc omawiane działania kontrolne i rozpoznawcze objęły 18,2 tys. placówek handlowych, wykazując w miarę wysoki stopień respektowania wspomnianych przepisów – dowiedział się portal handelextra.pl. W realizację działań kontrolnych zaangażowanych było ponad tysiąc inspektorów pracy.

Wciąż czekamy jednak na odpowiedzi PIP na nasze pozostałe, bardziej szczegółowe pytania, m.in. o to, jaki odsetek kontrolowanych sklepów stanowiły te działające jako placówki pocztowe oraz czy skontrolowane sklepy, które powinny być zamknięte w niedziele niehandlowe, dopuszczały się recydywy. - Potrzebujemy więcej czasu, aby przygotować odpowiedzi na te pytania, ponieważ wymagają one głębszych analiz i przygotowania zestawień, których na razie nie mamy – poinformowano nas w biurze prasowym Państwowej Inspekcji Pracy.

Czekamy zatem na szczegółowe podsumowanie skontrolowanych placówek w niehandlowe niedziele. Polecamy też nasz wczorajszy artykuł, w którym piszemy, że sieć Żabka wygrała 148 procesów, w których Państwowa Inspekcja Pracy zarzucała jej, że nie może podawać się za placówki pocztowe.

 

 

Katarzyna Pierzchała 5183 Artykuły

W „Handlu” od 2004 r. Europę przemierza dla przyjemności, Polskę w poszukiwaniu sklepów wartych uwagi. Zgłębia handel od podszewki. Puzzlomaniaczka.