Inflacja 2019: droższa bułka z masłem

W styczniu i lutym produkty spożywcze były droższe niż przed rokiem o 1,5%, a najmocniej podrożały warzywa i pieczywo. Tymczasem ceny towarów i usługi ogółem wzrosły tylko o 1%.

W lutym br. w porównaniu z poprzednim miesiącem największy wpływ na wskaźnik cen towarów i usług konsumpcyjnych ogółem miały wyższe ceny żywności (o 0,9%) oraz użytkowania mieszkania (o 0,4%) – informuje Główny Urząd Statystyczny.

W porównaniu z miesiącem analogicznym poprzedniego roku wyższe były ceny żywności (o 2,2%) oraz transportu (o 2,5%) i użytkowania mieszkania (o 0,6%). Spadły natomiast ceny odzieży i obuwia.

Drugi największy wzrost cen w pierwszych dwóch miesiącach roku w porównaniu z takim samym okresem 2018 r. odnotowało pieczywo: za chleb i bułki trzeba było zapłacić aż o 9,1% więcej! Częściowo to skutek droższej mąki – kosztowała ona w tym czasie o 6,3% więcej niż rok wcześniej. Dużo droższe były także warzywa, których cena była o 11,9% wyższa niż na początku poprzedniego roku. Ceny masła zwiększyły się o 3,2%, a kakao i czekolady w proszku o 3,1%.

Były jednak także wyroby, które potaniały, i to o kilkanaście procent. Ubiegłoroczni rekordziści wysokich cen – jaja, które przez 2018 rok zaliczyły 29-proc. podwyżkę cen, tym razem staniały o 13,2%, zaś owoce były tańsze nawet o 13,5%. Pogłębił spadki cen cukier; jego ceny spadły o 2,4%. Nieznacznie tańsze, o mniej niż 2%, były też wieprzowina, drób i mleko oraz tłuszcze roślinne. Z napojów, poza kakao najmocniej poszły w górę ceny wód mineralnych lub źródlanych (2,1%) oraz alkoholi (1,9%).

Magdalena Weiss 3268 Artykuły

Niepoprawna recydywistka - związana z "Handlem" w latach 1999-2005 i ponownie od 2016 r. Tropi najnowsze trendy na rynku FMCG i zmiany w gospodarce. Amatorka kuchni greckiej i bibliotek publicznych. Mieszka kątem u trzech kotów.