Społem generuje rocznie 7,2 mld zł sprzedaży

Społem ma 44 tys. członków spółdzielni; 2,5 tys.sklepów o łącznej powierzchni 407,5 tys. mkw., zatrudnia 26 tys. pracowników. Najstarsza sieć handlowa w Polsce - Społem - obchodzi w tym roku jubileusz 150-lecia!

Na wizualizacji: warszawski kultowy sklep Sezam WSS Społem Śródmieście, działający obecnie w podziemiach nowego budynku, który jest połączony ze stacją metra 

Za datę narodzin spółdzielczości spożywców na ziemiach polskich przyjmuje się 1869 rok, w którym powstały stowarzyszenia spożywcze "Merkury" w Warszawie i "Oszczędność" w Radomiu. Polska znajdowała się wówczas pod zaborami: austriackim, pruskim i rosyjskim. Ponieważ pierwsza spółdzielnia powstała w Warszawie, na terenie zaboru rosyjskiego i ruch spożywców był tu silniejszy, więc za kolebkę spółdzielczości spożywców na ziemiach polskich przyjmuje się tzw. Kongresówkę.

W ciągu trzech wieków działalności Społem przeszedł wiele burz i wzlotów, o czym szerzej napiszemy wkrótce. Obecnie spółdzielczość spożywców Społem stanowi 300 samodzielnych spółdzielni, z czego 240 jest zrzeszonych w Krajowym Związku Rewizyjnym Spółdzielni Spożywców "Społem". Jej dorobek jest godny pozazdroszczenia. Obecnie w Polsce jest 44 tys. członków spółdzielni oraz 2,5 tys. sklepów o łącznej powierzchni 407,5 tys. mkw., w którym sprzedawane są m.in. 255 produkty marki własnej. Społem zatrudnia 26 tys. osób; ma też 640 tys. uczestników programu lojalnościowego „Społem znaczy razem”.

Społem to nie tylko sklepy spożywczo-przemysłowe, ale także 49 Spółdzielczych Domów Handlowych, 15 salonów z odzieżą Eleganza, 80 restauracji i barów, 157 zakładów piekarskich i 29 ciastkarskich. Portfolio uzupełniają trzy hotele i siedem ośrodków wypoczynkowych. Łączna roczna sprzedaż roczna Społemu wynosi 7,2 mld zł.

- Szczycimy się naszą historią, ale zapewniam, że nie zostaliśmy w blokach startowych, tylko rozwijamy się, choć historia nieraz kładła nam kłody pod nogi – przyznaje Ryszard Jaśkowski, prezes zarządu KZRSS „Społem”.

Pokazaniu dorobku, ale i ujawnieniu szerokich planów rozwoju ma służyć obchodzony wieloetapowo jubileusz 150-lecia spółdzielczości w Polsce oraz Społem WSS Śródmieście, która jest bezpośrednią spadkobierczynią powstałego trzy wieki temu warszawskiego stowarzyszenia spożywczego "Merkury".

I tak już 12 kwietnia odbędzie się uroczyste otwarcie wystawy w Muzeum Spółdzielczości w Krajowej Radzie Spółdzielczej a 15 maja – konferencja historyczna w siedzibie KZRSS Społem (o spółdzielczości konsumenckiej w Polsce od jej powstania do czasów obecnych). Na 26 czerwca zaplanowano konferencję „Rola społeczna spółdzielczości”, a w niej prezentacje spółdzielczości uczniowskiej, o wsparciu spółdzielczym dla lokalnych społeczności i działań charytatywnych oraz o roli kobiet w spółdzielczości.

Uroczyste obchody 150-lecia odbędą się 12 września w Zamku Królewskim w Warszawie. Obecnie trwają wysiłki, aby Prezydent RP objął to wydarzenie swym patronatem.

Na tym nie koniec. W październiku, a dokładnie 24, planowana jest konferencja popularno-naukowa „Kooperatyzm konsumencki w Polsce i Europie” w siedzibie KZRSS Społem. Świętowanie zakończy 50. – również jubileuszowy - zjazd KZRSS Społem, na którym spotkają się przedstawiciele spółdzielni z całego kraju, zostaną wręczone nagrody i statuetki. Wtedy też – 19-21 grudnia – zostanie wybrana rada nadzorcza KZRSS Społem.

Pomysłodawcą nazwy "Społem" był Stefan Żeromski.

 

 

Katarzyna Pierzchała 5106 Artykuły

W „Handlu” od 2004 r. Europę przemierza dla przyjemności, Polskę w poszukiwaniu sklepów wartych uwagi. Zgłębia handel od podszewki. Puzzlomaniaczka.