Szokujące śledztwo na fermie gęsi

Materiał wideo pokazuje okrutnie ranione i karmione siłą gęsi, a także ignorowanie umierających na hali ptaków przez pracowników. W najbliższym czasie, w ramach nowej kampanii, stowarzyszenie Otwarte Klatki będzie namawiało sklepy i restauracje do wycofania pasztetu strasburskiego z oferty.

Na zdjęciu (Shutterstock): pasztet strasburski, tzw. foie gras, uznawany jest za przysmak, zwłaszcza w restauracjach

Stowarzyszenie Otwarte Klatki opublikowało wyniki śledztwa zrealizowanego ukrytą kamerą na jednej z ukraińskich ferm foie gras. Nagrania przekazane ukraińskiemu oddziałowi Stowarzyszenia Otwarte Klatki, będącego członkiem koalicji Anima International, zrealizowane zostały przez jednego z pracowników fermy. Udokumentował on szereg okrutnych praktyk stosowanych rutynowo wobec zwierząt.

Ptaki są brutalnie przerzucane z ciężarówek do klatek, co powoduje u nich liczne obrażenia. W celu maksymalnego otłuszczenia wątroby w dół gardła aż do żołądka wpycha im się metalowe rurki posmarowane olejem maszynowym. Ranne lub martwe ptaki są pozostawiane wśród innych osobników, tworząc gnijący stos zwłok.

– Praktyki udokumentowane w tym filmie były wielokrotnie obserwowane na fermach foie gras na całym świecie, co oznacza, że pasztety strasburskie, sprzedawane w sklepach w Polsce jako rarytas, pochodziły i pochodzą z ferm równie okrutnych, jak ta – uważa Paweł Rawicki, wiceprezes stowarzyszenia Otwarte Klatki. – Karmienie siłą jest standardową praktyką na fermach foie gras i ma na celu utuczenie wątroby zwierząt tak, że pęcznieje ona do dziesięciokrotności swojej normalnej wielkości i ulega chorobom. Następnie ptaki poddawane są ubojowi, a ich “tłustą wątrobę" sprzedaje się jako pasztet strasburski – dodaje.

Proces pozyskiwania foie gras został uznany za na tyle okrutny, że już od 2000 r. tego rodzaju produkcja jest w Polsce nielegalna. Nadal jednak stłuszczone gęsie wątróbki importowane są z innych krajów. Obrońcy zwierząt zainicjowali więc kampanię, w ramach której zbierają podpisy pod apelem do restauracji i sklepów o wycofanie z oferty pasztetu strasburskiego. Więcej szczegółów znaleźć można na stronie internetowej akcji.

Nasz kraj produkuje prawie 8 mln sztuk gęsi, czyli 45 tys. ton rocznie. Tym samym jesteśmy jednym z największych producentów i eksporterów gęsiny w Europie. Gospodarstwa, w których hodowane są gęsi, zwiększają też ich liczbę. Kiedyś to było 5 tys. średnio w jednym gospodarstwie, dzisiaj już nawet do 30 tys. gęsi. Szczegóły tutaj.