Ingenico o trendach w płatnościach bezgotówkowych

Wypłaty gotówki, doładowania, programy lojalnościowe, telemeteria czy spłaty kredytu? Z Piotrem Wasiem, dyrektorem zarządzającym Ingenico na Europę Wschodnią, rozmawiamy m.in. o tym, jakie dodatkowe funkcje terminali płatniczych już niedługo mogą być standardem.

HE: Program Polska Bezgotówkowa czynni wiele dobrego dla procesu terminalizacji. Czy i kiedy możemy spodziewać się, że płatności bezgotówkowe zaczną przeważać nad gotówkowymi?

Piotr Waś (na zdjęciu), dyrektor zarządzający Ingenico na Europę Wschodnią: Program Polska Bezgotówkowa pobudził rynek do wprowadzenia nowej, wygodniejszej i przede wszystkim bezpieczniejszej formy płatności. W ramach programu zrealizowano ok. 10 mln transakcji, na łączną kwotę ponad 600 mln zł. Terminale działają w 7,3 tys. miejscowościach na terenie całej Polski, nie tylko w dużych miastach. Jest to wymierny sukces, ponieważ poza dużymi aglomeracjami operowano głównie gotówką a agentom rozliczeniowym trudno było przekonać działających tam przedsiębiorców do wprowadzenia terminali płatniczych.

W handlu detalicznym gotówka traci dominującą pozycję. Udział płatności bezgotówkowych przy transakcjach do 10 zł w ciągu minionego roku wzrósł do 19%, a w przedziale 10-50 zł do 28% (źródło: eService). Wzmocnienie płatności bezgotówkowych jest procesem, który trwa i z każdym miesiącem widać jego rezultaty. Jest on konsekwentny i długotrwały, który zmieni zachowania konsumenckie. W ciągu kolejnych pięciu lat powinniśmy zobaczyć realne zmiany i przesunięcie punktu ciężkości na rzecz płatności bezgotówkowych.

Czy Ingenico jako producent terminali uczestniczy w tym programie?

Ingenico uczestniczy w programie Polska Bezgotówkowa i możemy się pochwalić największą liczbą dostarczonych terminali. Bardzo dużą popularnością cieszą się terminale przenośne, komunikujące się w sieci komórkowej 3G. Jest to bardzo duża różnica jakościowa dla przedsiębiorców, bowiem przeciętna transakcja może być nawet do 5 sekund szybsza w porównaniu do technologii 2G, a w skali miesiąca jest to już realna oszczędność czasu.

Na rynku płatności bezgotówkowych ostatnio sporo się dzieje. Jakie są główne trendy w handlu i które mogą się nasilić w 2019 roku?

Spodziewamy się, że w najbliższych latach pojawi się trend wielofunkcyjnych terminali płatniczych. Forma, jaką znamy do tej pory, zaczyna obierać kierunek narzędzia biznesowego. Urządzenie umożliwi wdrożenie wielu funkcji operacyjnych, jak np. zarządzanie rezerwacjami, tworzenia własnych programów lojalnościowych czy nawet koordynacji personelu. Terminal będzie ewoluował do urządzenia wielofunkcyjnego, zmniejszającego koszty operacyjne.

Nie bez znaczenia pozostaje także kwestia obsługi całej gamy form płatności począwszy od kart, poprzez NFC na kodach QR skończywszy. Dzięki smartfonom pojawiają się już możliwości ułatwienia płatności przez takie systemy jak Google Pay czy Apple Pay, których znaczenie będzie wzrastać. Przyszłością w branży płatności bezgotówkowych są nie tylko bardziej ergonomiczne i funkcjonalne terminale, jest nim także inteligentny ekosystem, w którym płatność pełni kluczową, aczkolwiek niekoniecznie główną rolę.

Najprawdopodobniej w III kw. tego roku zostanie podniesiony limit płatności zbliżeniowych bezpinowych do 100 zł. Jaką różnicę stanowią płatności bez PINu wobec tych z jego użyciem? Jak wygląda kwestia bezpieczeństwa tych płatności?

Podniesienie poziomu płatności bezstykowych przełoży się przede wszystkim na szybkość obsługi klienta. Jest to nie tylko duże ułatwienie, ale przede wszystkim pozytywnie wpłynie na obrót handlowy przedsiębiorców. Same płatności zbliżeniowe wykorzystywane są już w 85% transakcji w Polsce. Pod tym względem znajdujemy się w globalnej czołówce, ponieważ praktycznie wszystkie terminale płatniczych w naszym kraju obsługują płatności zbliżeniowe.

Oprócz łatwej dostępności ważnym aspektem jest kwestia bezpieczeństwa. Często użytkownicy nawet nie zdają sobie sprawy jak bardzo wielopoziomowy jest ten proces. Karta cały czas komunikuje się z terminalem i co jakiś czas bank żąda podania PIN, nawet jeśli realizujemy transakcję, która mogłaby takiej weryfikacji nie wymagać. Ponadto karty migrują z plastiku do telefonu. Pojawiają się nowe metody płatności, jak Apple Pay i Google Pay, gdzie bezpieczeństwo jest jeszcze wyższe. Dzięki temu płatność jest dodatkowo zabezpieczona w telefonie, np. przez biometrię. Co więcej, nad bezpieczeństwem całego systemu czuwają też systemy informatyczne po stronie agentów rozliczeniowych.

 Czy zmiana limitu na płatności bez PINu może pozytywnie przełożyć się na obroty sprzedawców?

Płatności bezstykowe i podniesienie limitu do 100 zł jest korzyścią nie tylko dla klientów, ale również dla przedsiębiorców. Szybkość transakcji przełoży się na upłynnienie ruchu przy kasach, a w konsekwencji może pomóc w zwiększeniu obrotu. Łatwe, szybkie i bezpieczne zakupy będą miały również wpływ na podniesienie poziomu zaufania, a w efekcie do nawiązania długoterminowej relacji i przywiązania do marki. Co ważne, wprowadzenie płatności zbliżeniowych w pewien sposób ułatwiło drogę płatnościom mobilnym. Już blisko 90% polskich konsumentów spośród tych, którzy dokonali płatności zbliżeniowej, sądzi, że w ciągu trzech lat zapłaci smartfonem (raport „Digital Payments Study” Visa).

Terminale płatnicze to już nie tylko urządzenia akceptujące płatności kartą. Wspomniał pan, że realizują coraz więcej funkcji. Jakich dodatkowych funkcji terminali płatniczych możemy się spodziewać w branży handlowej w 2019 roku?

 W 2019 r. możemy spodziewać się rozwoju szeregu dodatkowych usług jakie mogą dostarczyć terminale płatnicze. Mowa tu nie tylko o dostępnych już na rynku programach lojalnościowych, możliwości doładowania telefonów komórkowych czy kart typu paysafe, przyjmowania zapłaty za rachunki, ale także rozwiązaniach, które pomagają sprzedawcom zarządzać codziennymi sprawami związanymi z prowadzeniem biznesu.

 Czy nie obawiacie się, że smartfony zastąpią terminale płatnicze w przyszłości i tym samym stracicie odbiorców?

Nowe technologie są motorem napędowym, nie zagrożeniem. Najważniejsze jest to, by dostosować je do aktualnych potrzeb konsumentów, a nie przeciwstawiać się dominującemu trendowi. Przy wprowadzaniu nowinek technologicznych ważnym czynnikiem jest wartość dodana, bo konsumenci nie mają powodu rezygnować z tradycyjnych metod płatność, z których są już zadowoleni. Wykorzystanie potencjału smartfonów, w tym takich funkcji jak gromadzenie programów rabatowych, profilowanie czy lokalizacja zmieniają nawyki i zachowania konsumentów.

 Kiedy biometria jako metoda autoryzacja płatności ma realną szansę na zdobycie rynku?

Do tej pory klient decydował pomiędzy bezpieczeństwem, a wygodą. Zbyt bezpieczne metody ze względu na uciążliwą metodę weryfikacji nie przyjmują się, z kolei zbyt proste, jak np. NFC, budziły pewne obawy klientów. Biometria może wreszcie połączyć oba te aspekty. Z punktu widzenia całego systemu płatniczego jest to bezpieczniejsze rozwiązanie, ponieważ zapewnia jednoznaczną identyfikację, bez ryzyka, że ktoś pozna nasz PIN lub zeskanuje kartę. Jest też wygodniejsza, bo wymaga jedynie dotknięcia palcem czytnika – docelowo nie będzie potrzebna karta płatnicza. Konsument powinien szybko docenić zalety płatności nie wymagającej niczego więcej niż prosty, naturalny ruch ręki.

 Nad jakimi rozwiązaniami pracujecie obecnie w Ingenico?

Naszym celem jest dostarczenie rozwiązań oferujących dodatkową wartość przedsiębiorcom, do których trafiają nasze terminale. Widzimy to w kilku obszarach, m.in. w urządzeniach integrujących możliwość płatności z aplikacją pozwalającą na usprawnienie pracy danego przedsiębiorcy. Przykładem może być oprogramowanie dla restauracji lub salonów kosmetycznych. Innym obszarem są automaty vendingowe, które sukcesywnie wyposażane są w terminale płatnicze.

Katarzyna Pierzchała 5103 Artykuły

W „Handlu” od 2004 r. Europę przemierza dla przyjemności, Polskę w poszukiwaniu sklepów wartych uwagi. Zgłębia handel od podszewki. Puzzlomaniaczka.