Rovita w restrukturyzacji

Zarząd tej dystrybucyjnej spółki poinformował, że konieczna jest restrukturyzacja. Decyzja jest wynikiem m.in. bardzo słabych wyników finansowych odnotowanych w 2018 r.

Rovita rozpoczęła działalność w 1991 r. i zajmuje się dystrybucją takich produktów jak: słodycze, kawa i herbata, napoje, produkty zbożowe, przetwory owocowo-warzywne, przyprawy, dania gotowe, konserwy, nabiał i tłuszcze. Firma działa na terenie 5 województw: małopolskiego, podkarpackiego, świętokrzyskiego, lubelskiego i łódzkiego. Siedziba spółki mieści się w Niedomicach koło Tarnowa; ma także swoje oddziały w Krakowie, Jarosławiu, Kielcach oraz Lublinie.

Jak czytamy w komunikacie spółki, w wyniku przeprowadzonej analizy zarząd Rovity podjął decyzję o  przeprowadzeniu restrukturyzacji spółki. Firma planuje osiągnąć m.in. lepszą efektywność prowadzonej działalności, w szczególności w zakresie poziomu uzyskiwanych marż z działalności operacyjnej.

W 2018 r. przychody spółki Rovita spadły w porównaniu z rokiem 2017 o połowę - do 171 mln zł (z 262,9 mln zł). Jeszcze gorzeje w raporcie prezentuje się wynik netto - o ile w 2017 r. był on dodatni i wyniósł 1,8 mln zł, o tyle rok później spółka zanotowała stratę w wysokości 1,8 mln zł.

Jak tłumaczy spółka, niższy poziom obrotów związany jest z ograniczeniem działalności eksportowej Rovity i skoncentrowaniu się wyłącznie na rynku krajowym, co także spowodowało zamknięcie ostatniego okresu rozliczeniowego ze stratą.

Joanna Hamdan 13666 Artykuły

Z redakcją „Handlu” związana od 1996 r. Na rynku FMCG nie umknie jej żadna nowość produktowa, kampania reklamowa ani akcja promocyjna. Pasjonatka podróży stopem.