Aldi pozywa Lidla do sądu!

Bratobójcza walka dwóch sieci niemieckich dyskontów za oceanem.

Zaognia się i tak ostra konkurencja między Aldim i Lidlem w Stanach Zjednoczonych. Obie firmy spotkają się w sądzie, gdyż Aldi złożył pozew przeciwko Lidlowi.

Oskarża konkurenta i dwóch byłych pracowników o wykradanie i przekazywanie informacji objętych tajemnicą handlową, dotyczących lokalizacji przyszłych sklepów. Aldi, który działa w Ameryce dłużej niż Lidl, ma już 1,8 tys. sklepów w 35 stanach i kontynuuje szybką ekspansję, zaś Lidl, który pojawił się za oceanem dwa lata temu, mocno zyskał w ostatnich miesiącach mimo początkowych trudności. Kilka miesięcy temu zakupił też sieć 27 sklepów Best Market w Nowym Jorku i New Jersey.

W pozwie Aldi podkreśla, że wydaje miliardy dolarów rocznie, inwestując w nowe lokalizacje oraz opracowywanie strategii i planów rozwoju, z wartym 5,3 miliarda dolarów planem modernizacji istniejących sklepów i nowych otwarć, ogłoszonym w 2017 r. Lokalizacje przyszłych sklepów nie są podawane do publicznej wiadomości; wiedzą o nich tylko ci pracownicy Aldiego, którym jest to niezbędne do wykonywania obowiązków.

Tymczasem początkowe kłopoty Lidla na amerykańskiej ziemi związane były właśnie z nietrafionym doborem lokalizacji. Teraz jednak zamierza przyspieszyć ekspansję. Na początku lutego zatrudnił nowego prezesa na USA, Romana Heiniego, który wcześniej przez 18 lat pracował dla Aldiego (do 2017 r.).

W październiku ub.r. jako szefową działu nieruchomości zatrudnił też Brunę Maraccini, która do marca pełniła analogiczną funkcję w Aldim. Maraccini jest jedną z dwóch pozwanych byłych pracownic Aldiego, otrzymała bowiem wynagrodzenie za zachowanie poufności, odprawę i zakaz pracy dla konkurencji na dziewięć miesięcy, który złamała – głosi pozew. Jeśli podejrzenia Aldiego się potwierdzą, może się okazać, że ostatnie lokalizacje Lidla były inspirowane planami Aldiego, zwłaszcza, że sieć Grupy Schwarz ostatnio mocno zwiększyła aktywność w mateczniku konkurenta – Karolinie Północnej. Druga pozwana była pracownica Aldiego Colleen Savory ma rozpocząć pracę w Lidlu w najbliższych tygodniach.

Przypomnijmy, że nie jest to pierwszy bój sadowy Lidla w Stanach Zjednoczonych. Kilka tygodni po inauguracji ekspansji sieć została pozwana przez jednego z największych amerykańskich detalistów Krogera w sprawie zbytniego podobieństwa nowo wprowadzonej marki własnej Lidla do znanej lokalnym klientom jego marki własnej. Ostatecznie firmy zawarły ugodę.

Magdalena Weiss 3268 Artykuły

Niepoprawna recydywistka - związana z "Handlem" w latach 1999-2005 i ponownie od 2016 r. Tropi najnowsze trendy na rynku FMCG i zmiany w gospodarce. Amatorka kuchni greckiej i bibliotek publicznych. Mieszka kątem u trzech kotów.