We wtorek roczne podsumowanie niedziel w Sejmie

12 lutego w Sejmie odbędzie się konferencja podsumowująca zakaz handlu w niedziele po roku jego obowiązywania. Oceny jego funkcjonowania dokona m.in. przewodniczący Parlamentarnego Zespołu na rzecz Wspierania Przedsiębiorczości i Patriotyzmu Ekonomicznego.

Konferencja „Ustawa o ograniczeniu handlu w niedziele i święta oraz w niektóre inne dni – podsumowanie po rocznym okresie funkcjonowania” jest inicjatywą właśnie Parlamentarnego Zespołu na rzecz Wspierania Przedsiębiorczości i Patriotyzmu Ekonomicznego, a konkretnie jego nowego przewodniczącego posła Marcina Duszka (PiS). To w tym zespole przez wiele miesięcy rodziły się pomysły czy i jak ograniczyć handel w niedziele.

W handelextra.pl na bieżąco relacjonowaliśmy wnioski z tych posiedzeń, którym przewodniczył wtedy poseł PiS Adam Abramowicz. Obecnie sprawuje on funkcję rzecznika małych i średnich przedsiębiorców i jest też współorganizatorem wtorkowej konferencji.

Na to wydarzenie czeka cała branża handlowa ciekawa, jakie stanowisko zostanie przedstawione. Z jednej strony bowiem Biuro Analiz Sejmowych już w grudniu 2018 r. szacowało, że wskutek ograniczenia handlu w niedziele małe sklepy notują spadki obrotów nawet o 20–30%. Zauważalny jest też spadek liczby placówek małopowierzchniowych. Oznacza to niespodziewany negatywny skutek wprowadzenia ograniczenia handlu w niedziele.

Alarmujących danych dostarcza też co jakiś czas Związek Przedsiębiorców i Pracodawców, którego przedstawiciele uważają, że utrzymywanie zakazu handlu w niedziele jest pozbawione ekonomicznego sensu. Pisaliśmy o tym choćby tutaj.

Z drugiej strony, od strony rządowej oraz przedstawicieli NSZZ „Solidarność” płyną zapewnienia, że wszystko jest tak, jak być powinno. Dziwni więc wczorajszy wywiad w dzienniku „Rzeczpospolita”, w którym premier Mateusz Morawiecki ujawnia, że rząd kończy analizy dotyczące wpływu zakazu na mały handel. Wyniki mają być znane za parę tygodni. Może we wtorek uda się odkryć choć rąbek tej tajemnicy.

Katarzyna Pierzchała 5195 Artykuły

W „Handlu” od 2004 r. Europę przemierza dla przyjemności, Polskę w poszukiwaniu sklepów wartych uwagi. Zgłębia handel od podszewki. Puzzlomaniaczka.