Dino już skorzystało na nowym 500+

W zaledwie dziesięć dni kurs akcji spółki Dino wzrósł o 17%. Według analityków może to być reakcja na zapowiedź otrzymania przez Polaków 500+ na pierwsze dziecko (bez kryterium dochodowego).

Akcje Dino są obecnie najdroższe w historii notowań tego detalisty na GPW, czyli od niemal dwóch lat. W tym czasie ich wartość wzrosła czterokrotnie. PAP Biznes zapytał analityków o przyczyny wzrostu kursu w ostatnim okresie.

- Kurs Dino rośnie w reakcji na zapowiedziany bodziec fiskalny, który powinien utrzymać wzrost konsumpcji na rozsądnym poziomie - powiedział agencji Łukasz Wachełko, analityk Wood&Co.

 Chodzi tu o zapowiedziane przez PiS 500+ także na każde pierwsze dziecko i trzynastą emeryturę. Razem świadczenia te mają kosztować blisko 30 mld zł.

Inny analityk, Krzysztof Kawa z Ipopema Securities wyjasnia, że Dino mocno zareagowało na propozycje fiskalne ze względu na ekspozycję geograficzną tej sieci.

- Teoretycznie, licząc po udziałach rynkowych, największy impuls powinna dostać Biedronka, ale skłonność do konsumpcji tych 500+ wśród klientów Dino będzie większa niż innych sieci ze względu na mniejszą zasobność ich portfela - powiedział w rozmowie z PAP Biznes Kawa. - Spółka nie ma tak dużego jak inne sieci problemu z presją płacową i brakiem siły roboczej, a liczba otwarć sklepów w 2018 roku pokazuje, że nie ma też zatorów organizacyjnych i inwestycyjnych - dodał.

Analityk widzi jeszcze pewien potencjał wzrostu kursu Dino. Rekomendacja Ipopemy dla Dino to "kupuj" z ceną docelową 119 zł.
 
Kurs akcji Dino od ogłoszenia obietnicy PiS (żółta linia), źródło: GPW
Magdalena Weiss 3268 Artykuły

Niepoprawna recydywistka - związana z "Handlem" w latach 1999-2005 i ponownie od 2016 r. Tropi najnowsze trendy na rynku FMCG i zmiany w gospodarce. Amatorka kuchni greckiej i bibliotek publicznych. Mieszka kątem u trzech kotów.