Grupa Atrium silna Polską

Atrium European Real Estate Limited, właściciel, deweloper i zarządca centrów handlowych w Europie Środkowo-Wschodniej podsumował 2018 rok.

Grupa Atrium, której 85% wartego 2,9 mld euro portfolio przypada na Polskę i Czechy, a dwie trzecie na samą Polskę, kontynuuje repozycjonowanie swojego portfela.

Od kilku lat prowadzi strategię koncentrowania się na mniejszej liczbie bardziej prestiżowych centrów handlowych. Dlatego wyniki nominalne są niższe od tych z 2017 r., natomiast porównywalne w większości wzrosły. Do Atrium należą obecnie 34 centra handlowe, w tym 22 znajdują się w naszym kraju. Jeszcze przed rokiem

Grupa miała 46 obiektów, w tym 21 nad Wisłą. W ubiegłym roku deweloper opuścił rynki rumuński i węgierski, sprzedając pięć ostatnich galerii w tych krajach. Dochód netto z najmu spadł w związku z tym o 5,8% do niespełna 179 mln euro, jednak porównywalnie wzrósł o 1,2%, a z pominięciem rynku rosyjskiego zwiększył się o 1,8%. Ponad połowa tej kwoty pochodzi z Polski (53,6%), a 16% z samej Warszawy, w której Atrium dokonało w ubiegłym roku największych przedsięwzięć.

Należał do nich przede wszystkim zakup Domów Towarowych Wars Sawa Junior przy ulicy Marszałkowskiej w ścisłym centrum miasta za 301,5 mln euro, a także postępująca rozbudowa Atrium Promenada, Atrium Targówek i Atrium Reduta, które łącznie powiększą się o 60 tys. mkw. powierzchni najmu brutto. Dzięki ubiegłorocznym inwestycjom stolica Polski odpowiada obecnie za 33% portfela Grupy i ma 48% udział w jego wartości.

– W ostatnich kilku latach wiele mówiliśmy o znaczeniu tworzenia wartości poprzez repozycjonowanie naszego portfela, skoncentrowaniu się na mniejszej liczbie bardziej prestiżowych obiektów, generujących wyższe i bardziej stabilne przychody – powiedział Liad Barzilai, prezes zarządu Grupy Atrium. – Takie podejście przyniosło istotną poprawę dochodu netto z najmu według porównywalnych danych i wzrost wycen na naszych kluczowych rynkach, spośród których Polska jest najbardziej znaczącym.

Zysk Grupy po podatkach wyniósł 60,63 mln euro, o 32% mniej niż rok wcześniej. Jak tłumaczy Atrium w raporcie, to skutek wyższych o 17 mln euro kosztów obsługi długu i wyższego o 15,9 mln euro podatku.

Magdalena Weiss 3268 Artykuły

Niepoprawna recydywistka - związana z "Handlem" w latach 1999-2005 i ponownie od 2016 r. Tropi najnowsze trendy na rynku FMCG i zmiany w gospodarce. Amatorka kuchni greckiej i bibliotek publicznych. Mieszka kątem u trzech kotów.