UOKiK stawia warunki

Koncentracja na rynku dwutlenku węgla, stosowanego m.in. w napojach gazowanych czy mrożonkach.

Prezes Urzędu Ochrony Konkurencji i Konsumentów warunkowo zgodził się na transakcję przejęcia przez amerykańską firmę Air Products&Chemicals spółek: ACP Europe z Luksemburga i Eurocylinder z Belgii. Pierwsza z przejmowanych firm produkuje i wprowadza do obrotu m.in. ciekły dwutlenek węgla dla browarów, przedsiębiorstw wytwarzających napoje gazowane i mrożonki. Grupa kapitałowa Air Products ma pięć zakładów produkcyjnych w Polsce. Eurocylinder sprzedaje gazy techniczne w cylindrach do branży HoReCa (hotele, restauracje, catering, kawiarnie).

– Oceniłem, że gdyby ta transakcja została zrealizowana bez żadnych warunków, to zagroziłaby konkurencji. Nie mogłem się na to zgodzić, ponieważ ucierpiałyby firmy, które potrzebują ciekłego CO2 i konsumenci. Gdy ktoś ma duży udział w rynku, to mógłby podnosić ceny. W efekcie dla odbiorców podrożałby ciekły dwutlenek węgla, a dla konsumentów napoje gazowane – mówi Marek Niechciał, prezes UOKiK. – W rękach Air Products mogłaby się znaleźć ponad połowa rynku produkcji i wprowadzania do obrotu ciekłego CO2. To znacznie więcej niż udział największego konkurenta tej firmy. Miałaby też znacznie wyższe moce produkcyjne – dodaje.

Dlatego urząd nakazał Air Products sprzedaż aktywów produkcyjnych, które umożliwią produkcję CO2 w ilościach większych niż 76 650 ton na rzecz niezależnego inwestora (spoza grupy Air Products), który obecnie nie prowadzi działalności w Polsce. Ostatecznie musi go zaakceptować prezes UOKiK. Nie dotyczy to najstarszej linii produkcyjnej we Włocławku, chyba że zostanie unowocześniona. Prezes Urzędu może zmienić ten warunek, jeżeli jakiś niezależny od Air Products przedsiębiorca rozpocznie w Polsce budowę nowej instalacji do produkcji minimum 153 tys. ton CO2 rocznie. Amerykanie mają również zaproponować także polskim odbiorcom hurtowym przedłużenie umów do momentu sprzedaży powyższych aktywów produkcyjnych. Nie będzie też odmawiać sprzedaży ciekłego CO2 bez obiektywnego uzasadnienia ani stosować dla polskich odbiorców hurtowych cen wyższych niż maksymalna, ustalona według specjalnego wzoru.

Zdjęcie: Shutterstock

Magdalena Weiss 3268 Artykuły

Niepoprawna recydywistka - związana z "Handlem" w latach 1999-2005 i ponownie od 2016 r. Tropi najnowsze trendy na rynku FMCG i zmiany w gospodarce. Amatorka kuchni greckiej i bibliotek publicznych. Mieszka kątem u trzech kotów.