Już połowa Polaków nie chce zakazu handlu w niedziele

Grupa osób negatywnie oceniających rozwiązania ograniczające handel w niedziele sukcesywnie rośnie, za to maleje odsetek respondentów będących zupełnymi zwolennikami regulacji - to podstawowe wnioski z badań przeprowadzonych przez Maison&Partners na zlecenie Związku Przedsiębiorców i Pracodawców.

Od początku 2019 r. obowiązują bardziej restrykcyjne przepisy dotyczące handlu – sklepy mogą być otwarte tylko w jedną niedzielę w miesiącu, a nie – tak jak w 2018 r. – dwie. Zwiększenie poziomu ograniczeń, zgodnie z wynikami dotychczasowych odczytów, powoduje wzrost grupy osób negatywnie oceniających rozwiązania ograniczające handel w niedziele.

- W tej chwili regulacje obowiązujące od początku roku negatywnie ocenia 51%, jeszcze w listopadzie było to 46% – wskazuje prof. Dominika Maison z Maison&Partners.

Jednocześnie już 42% Polaków deklaruje, że zamknięcie sklepów w niedziele im przeszkadza, a to o 4 punkty procentowe więcej niż w grudniu 2018 r. - Wyraźnie widać, że zgodnie z naszymi przewidywaniami i wynikami poprzednich edycji badania, przepisy dotyczące ograniczenia handlu, wraz z ich stopniowym zaostrzaniem, stają się dla ludzi coraz bardziej dokuczliwe – komentuje badaczka.

Co więcej, kurczy się grupa zupełnych zwolenników zmian ukierunkowanych na ograniczanie handlu w niedziele – o ile w listopadzie ub.r. było ich 31%, tak w tej chwili zdecydowane poparcie dla regulacji deklaruje zaledwie 24% Polaków.

Z lutowego badania wynika ponadto, że nie ulegają zmianie profile zwolenników i przeciwników ograniczania handlu w niedziele. Tradycyjnie już większość przeciwników ograniczeń to mieszkańcy małych miast, zamieszkałych przez mniej niż 20 tysięcy mieszkańców, którym restrykcje ograniczyły możliwości spędzania wolnego czasu w weekend, oraz dużych, zamieszkałych przez ponad 100 tysięcy osób.

Jednocześnie, o ile wśród zwolenników ograniczeń jest dokładnie taki sam odsetek osób pracujących w handlu, jak pozostałych, o tyle wśród przeciwników grupa osób obecnie pracujących w handlu ewidentnie wyróżnia się liczebnością.

Tak jak w poprzednich pomiarach, ok. 60% respondentów deklaruje, że robi zakupy w niedziele objęte zakazem handlu. 76% z nich odwiedza w tym celu małe sklepy spożywcze, zaś ok. 40% decyduje się na zakupy na stacjach benzynowych.

- Prowadzimy regularne odczyty nastrojów Polaków związanych z ograniczeniem handlu w niedziele już od kilku miesięcy i generalnie wszystkie wskaźniki pozostają na tym samym poziomie, poza dwoma: rośnie liczba przeciwników wprowadzanych rozwiązań, zaś maleje liczba ich zwolenników – podsumowuje Cezary Kaźmierczak, prezes Związku Przedsiębiorców i Pracodawców. – Dzieje się zatem dokładnie to, co przewidywaliśmy. Im mniej niedziel handlowych, tym regulacje bardziej dokuczają Polakom – komentuje.

 Rozwiązania mające wejść w życie od 2020 r. negatywnie ocenia już 58% ankietowanych, a jeszcze kilka miesięcy temu było to 53%. - To chyba dosyć silny sygnał dla partii rządzącej, by jak najszybciej zmienić te przepisy, których Polacy po prostu nie chcą – uważa Kaźmierczak.

Badanie przeprowadzono w lutym br. w ramach sondażu Detektor Opinii, metodą CAWI (Computer Assisted Web Interview) na panelu badawczym Ariadna. Wielkość próby badawczej: 1090 osób.

Zdjęcie: Shutterstock

 

Katarzyna Pierzchała 5193 Artykuły

W „Handlu” od 2004 r. Europę przemierza dla przyjemności, Polskę w poszukiwaniu sklepów wartych uwagi. Zgłębia handel od podszewki. Puzzlomaniaczka.