Südzucker zamyka cukrownię Strzyżów w lubelskim

Największy europejski producent cukru, niemiecka firma Südzucker, zamknie pięć fabryk w Europie, w tym jedną w Polsce.

Mimo protestów pracowników firmy i rolników, którzy demonstrowali pod siedzibą producenta w Mannheim, rada nadzorcza Südzuckera zatwierdziła zamknięcie pięciu fabryk: dwóch w Niemczech, dwóch we Francji i jednej w Polsce.

To konsekwencja gwałtownie spadających cen cukru, do których doszło w całej Europie po uwolnieniu rynku w ostatnim kwartale 2017 r.

Tylko w 2018 r. detaliczna cena tego słodkiego dodatku spadła na polskim rynku o 29%. Jak pisze Lebensmittel Zeitung, obroty producenta w roku 2018/2019 spadną o 100–200 mln euro.

Z pięciu rodzimych zakładów firmy podjęto decyzję o wygaszeniu produkcji po kampanii 2018/19 w Zakładzie Produkcyjnym Cukrownia „Strzyżów”, znajdującym się w województwie lubelskim.

– Krok ten podyktowany został pogarszającymi się warunkami na rynku cukru, będącymi wynikiem zniesienia limitów produkcyjnych przez UE pod koniec września 2017 r. Zniesienie kwot produkcyjnych doprowadziło do chaosu na rynku i znacznego spadku cen. Z racji swojego położenia, będąc przy samej granicy kraju i w bliskim sąsiedztwie większego konkurenta, Cukrownia Strzyżów nie jest w stanie pozyskać ilości buraków pozwalających na prowadzenie dostatecznie długich, opłacalnych kampanii. W konsekwencji nie ma perspektyw, by w dłuższym okresie prowadzić rentową produkcję cukru – napisała spółka w oświadczeniu.

Producent zapewnił jednocześnie, że decyzja dotycząca Cukrowni Strzyżów jest jedynym krokiem restrukturyzacyjnym w Polsce i nie ma planów zamykania kolejnych cukrowni.

– Wraz z przedstawicielami pracowników Cukrowni Strzyżów poświęcimy najbliższe tygodnie na wypracowanie całościowego programu ochronnego obejmującego m.in.: odprawy, wsparcie finansowe, przekwalifikowanie, czy program alokacji, aby w maksymalnym możliwym stopniu wesprzeć odchodzących pracowników – deklaruje zarząd. Pracownikom, którzy będą chcieli pozostać w firmie, zaoferuje pracę w innym zakładzie. Poza Strzyżowem Südzucker ma w Polsce cukrownie w Polskiej Cerekwi na Opolszczyźnie, Ropczycach na Podkarpaciu oraz dolnośląskich Strzelinie i Pszennie.

Decyzja została przekazana pracownikom Cukrowni Strzyżów 14 lutego br., podobnie jak związkom plantatorów buraka. Producent zapewnia, że sytuacja plantatorów nie ulegnie zmianie, a kontraktacja przebiegać będzie na warunkach analogicznych do poprzednich lat.

Zdjęcie: Shutterstock

 

Magdalena Weiss 3268 Artykuły

Niepoprawna recydywistka - związana z "Handlem" w latach 1999-2005 i ponownie od 2016 r. Tropi najnowsze trendy na rynku FMCG i zmiany w gospodarce. Amatorka kuchni greckiej i bibliotek publicznych. Mieszka kątem u trzech kotów.