Kupuj, nie marnuj - półka zero waste w Lidlu

"Kupuję nie marnuję" to nowe stoisko, które pojawiło się w niektórych Lidlach w Polsce. Znajdują się w nim przecenione o 70% owoce i warzywa z krótki terminem przydatności do spożycia oraz pieczywo odpieczone dzień wcześniej.

Informacja, że Lidl chce ograniczyć ilość marnowanej żywności w Polsce, rozniosła się za sprawą facebookowej strony "Foodsharing Wrocław". Opublikowano na niej zdjęcie półki z tego popularnego dyskontu, na którym jest hasło "Kupuję nie marnuję".

W myśl zasady "zero-waste" będą tam wykładane produkty, które znajdują się na podium najczęściej wyrzucanych artykułów żywnościowych w Polsce.

Z badań Millward Brown na zlecenie Federacji Polskich Banków Żywności wynika, że Polacy najczęściej wyrzucają pieczywo (51%), warzywa (33%) i owoce (32%). Według respondentów główną przyczyną wyrzucania jedzenia było przeterminowanie się produktu w domowej lodówce.

Jak ustaliliśmy, inicjatywa Lidla promująca postawę odpowiedzialnej konsumpcji w Polsce znajduje się jeszcze w fazie testowej. Stoiska "Kupuję nie marnuję" są dziś tylko w wybranych sklepach w kraju, m.in. w poznańskim Lidlu przy ul. Grunwaldzkiej.

 

Katarzyna Pierzchała 5103 Artykuły

W „Handlu” od 2004 r. Europę przemierza dla przyjemności, Polskę w poszukiwaniu sklepów wartych uwagi. Zgłębia handel od podszewki. Puzzlomaniaczka.