Ekologiczne mięso w Carrefourze

Oferta na razie dostępna jest tylko w kilku sklepach. Sprawdź w których.

Ekologiczne mięso dostępne w sklepach Carrefour to wieprzowina, wołowina oraz drób (mięso z kurczaka i indyka). Oferta dostępna jest obecnie trzech sklepach sieci: w CH Arkadii, CH Promenadzie oraz w Sadyba Best Mall (wszystkie w Warszawie). Jak zapowiada Carrefour w najbliższym czasie zostanie również wprowadzona do kolejnych trzech warszawskich lokalizacji.

Dostępne w sklepach Carrefour produkty mają znak zielonego liścia, czyli certyfikat ekologiczny.

Dostawcą Carrefoura są Zakłady Mięsne Wasąg – rodzinna firma od kilkunastu lat produkująca wyroby ekologiczne z siedzibą na Lubelszczyźnie.

- Ekologiczne mięso to produkt, który trudno znaleźć poza sieciami specjalistycznymi. Wiemy jednak, że nasi klienci poszukują takich produktów dlatego zdecydowaliśmy się na rozszerzenie oferty mięs o produkty bio – mówi Anna Kurnatowska, dyrektor handlowy produktów świeżych w Carrefourze.

Carrefour bardzo mocno stawia ostatnio na produkty bio i cały czas rozwija koncept tzw. Zdrowej Półki (artykuły dietetyczne i dla diabetyków), bez GMO, często dostępne wyłącznie w sklepach Carrefour. Oferuje tzw. Wegański wybór, czyli 167 produktów spożywczych i 63 kosmetyki na bazie składników pochodzenia roślinnego.

Joanna Hamdan 13855 Artykuły

Z redakcją „Handlu” związana od 1996 r. Na rynku FMCG nie umknie jej żadna nowość produktowa, kampania reklamowa ani akcja promocyjna. Pasjonatka podróży stopem.