Sklep całodobowy według nowego projektu Wanzla

Projekt, sprzęt i oprogramowanie - wszystko z jednej ręki. Na targach EuroCis 2019, które zakończyły się 21 lutego w niemieckim Düsseldorfie, Wanzl zademonstrował unikalną koncepcję sklepu stacjonarnego otwartego 24 h.

Na przykładzie drogerii Wanzl pokazał, jak taki sklep mógłby wyglądać. Z ekonomicznego i technicznego punktu widzenia, format sklepu może być również realizowany w każdej innej branży.

 Automatyczne wejście

Dzięki w pełni zautomatyzowanej kontroli dostępu Galaxy Gate firmy Wanzl zakupy zaczynają się płynnie. Wejście do sklepu następuje po zeskanowaniu kodu QR w aplikacji operatora, czyli sklepu lub za pomocą kodu kreskowego na karcie klienta. W razie potrzeby jest dostępna pełna informacja dla kupującego na temat przebiegu całego procesu.

System automatycznie rejestruje numer klienta. Jeśli wszystko jest w porządku, sterowane komputerowo skrzydła bramki otwierają się uwalniając wejście. Program standardowy produkcji bramek wejściowych obejmuje wejścia pojedyncze i podwójne z przejazdem dla wózków inwalidzkich i dziecięcych.

Z koszykiem wybranych produktów klient trafia do strefy kasowej. Port Galaxy otwiera się automatycznie umożliwiając rozpoczęcie procesu samodzielnego skanowania poprzez tunel skanujący. System prowadzi klienta w sposób prosty i zrozumiały informując go krok po kroku co ma robić. Po zidentyfikowaniu klienta za pomocą aplikacji rozpoczyna się proces skanowania. Wszystkie produkty umieszczone na taśmie są automatycznie przesuwane i skanowane. W trakcie skanowania usuwane są elektroniczne zabezpieczenia antykradzieżowe.

Przed wyjściem ze sklepu klient wybiera metodę płatności, taką jak karta debetowa, kredytowa, PayPal lub płatność mobilna. Jeśli opuści sklep bez uiszczenia opłaty, uruchamiany jest alarm. Zaprezentowana na targach w Niemczech samoobsługowa kasa zapobiega manipulacjom i oszustwom, natomiast waga zintegrowana z półką na torby sprawdza, czy zeskanowany towar zgadza się z zapakowanym.

Alternatywą, którą proponuje Wanzl, dla tunelu automatycznego skanowania jest samodzielne zeskanowanie zakupionych towarów. Duży ekran dotykowy zapewnia optymalny przegląd zarejestrowanych towarów i prowadzi użytkownika przez cały proces płatności.

Firma Wanzl założona została w 1947 r., jest firmą rodzinną zarządzaną już przez trzecie pokolenie. Projektuje i wyposaża sklepy w niemalże każdej branży. Zatrudnia 4900 pracowników, ma 13 miejsc produkcyjnych, 50 samodzielnych przedstawicielstw na całym świecie. W Polsce obecna jest od 24 lat.

 

Katarzyna Pierzchała 5195 Artykuły

W „Handlu” od 2004 r. Europę przemierza dla przyjemności, Polskę w poszukiwaniu sklepów wartych uwagi. Zgłębia handel od podszewki. Puzzlomaniaczka.